Školský rok 2013/2014
- Ambasadori Masarykovej univerzity
- Čistenie židovského cintorína
- Biela pastelka
- Európsky deň jazykov
- Noc výskumníkov
- Týždeň proti rakovine
- FGC tour 2013 „ Medici za zdravie žien“
- Majstrovské kolo Genius Logicus
- ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI 2013
- Dni Andreja Kmeťa 2013
- JUVENES TRANSLATORES
- HISTORICKÁ SÚŤAŽ GYMNAZISTOV V CHEBE
- Annual English Essay Competition
- ČERVENÉ STUŽKY 2013
- ZABUDNUTÍ HRDINOVIA PROTITURECKÝCH BOJOV
- iBOBOR
- Genius Logicus
- Programovali sme v projekte Hour of Code
- Olympiáda v nemeckom jazyku
- Olympiáda v anglickom jazyku
- Súťaž Expert
- Lyžiarsky výcvik
- Výstava : Sto rokov židovských spomienok
- 4 Živly premietajú pre študentov Gymnázia A. Kmeťa
- Študentské voľby prezidenta Slovenskej Republiky.
- Valentínska pošta
- Stredoškolská študentská únia Slovenska
- Krst študentského revue GOLEM
- JUVENES TRANSLATORES
- Olympiáda v nemeckom jazyku
- Generácia €uro
- Čo vieš o hviezdach
- Annual English Essay Competition
- Matematický klokan
- Pangea
- Krajské kolo vo florbale žiačok stredných škôl
- Beseda - Spolužitie s rómskou menšinou na Slovensku
- Regionálna súťaž v umeleckom prednese poézie
- Deň narcisov 2014
- Žiaci z Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici – víťazi krajského kola dejepisnej súťaže opäť idú do Chebu
- Školské Majstrovstvá Sveta v cezpoľnom behu
- Naša škola v regionálnych novinách
- Medzinárodný šampionát v Brazilskom Jiu-Jitsu
- Návšteva poslankyne Európskeho parlamentu
- Beseda- Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny
- Pretláčanie rukou
- Študentské voľby do Európskeho parlamentu
- Zelená škola
- Poznávací zájazd do Francúzska
- Prednáška so zamestnancom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Spolupráca s lesoochranárskym zoskupením VLK
- Projektový deň
- Projekt OUT OF THE BOX
- Medzinárodná konferencia UNESCO
- Zájazd do Londýna
- 3. gymnaziálna olympiáda
- Celoeurópska súťaž Eustory
- Úspechy našich žiakov
- Master of sudoku
Spolupráca s lesoochranárskym zoskupením VLK
Dňa 15.5 2014 začalo Gymnázium Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici svoju spoluprácu s lesoochranárskym zoskupením VLK. Našou prvou spoločnou aktivitou bolo organizovanie “infostánku Vlk-a“; tejto akcie sa zúčastnilo šesť študentiek našej školy: Miroslava Luptáková, Barbora Borošková, Kristína Pašková, Nikola Majsniarová, Anna Theodoulides a Sára Dolná. Stánok bol zameraný na kampaň BIOMASAKER . http://www.wolf.sk/sk/view/biomasaker
Lesoochranárske zoskupenie VLK nám pomohlo uvedomiť si cenu slovenskej prírody a samozrejme slovenských lesov. Spoznali sme rozdiel medzi umelým (hospodárskym) lesom a tým prirodzeným. Žiaľ dnes je tých umelých lesov viac, ako tých prirodzených. Preto treba otvorene bojovať za záchranu tých prirodzených . Tie ničí aj najnovší trend na výrobu energie – biomasové elektrárne – továrne, ktoré vyrábajú elektrickú energiu spaľovaním drevín . Tie by mali spočiatku spracovávať odpadovú drevenú štiepku, lenže vďaka štátnym dotáciám tieto elektrárne začali vyrúbavať brehové porasty, zdravé lesy a dokonca začali spaľovať kvalitné drevo, ktoré by sa mohlo využiť napríklad na výrobu nábytku. Preto sme začali konať a rozbehli sme sa po Štiavnici s petíciou BIOMASAKER, ktorá žiada našu vládu, aby stiahla dotácie na tieto elektrárne. Pri zbieraní podpisov sme sa stretli s rôznymi názormi ľudí, veľa z nich s nami súhlasilo a bez problémov nám petíciu podpísalo. Občas sme stretli aj pár pánov lesníkov, ktorí túto petíciu preklínali. Treba chápať aj tých, je ťažké zmieriť sa s niečím, čo narúša pohodlie a jednoduchosť Vašej práce. Najviac nás však zarazili tí ľudia, ktorým na našich lesoch nezáležalo a považovali našu činnosť za zbytočnú. Pravdaže nás to neodradilo skôr naopak viac sme si uvedomili, že treba dostať ľuďom akútny stav našich lesov do povedomia. Pár krát sme sa stretli, či dostaneme za našu činnosť nejakú odmenu, my sme im s hrdosťou vysvetlili, že naša činnosť je plne dobrovoľná a robíme ju z vlastného presvedčenia. No nejaká odmena tu predsa bola a tou bol dobrý pocit, že nie sme len apaticky prizerajúci sa ľudia a, že vieme dať najavo svoj názor.
Z môjho pohľadu – pohľadu človeka, ktorí všetko zaisťoval môžem povedať, že akcia sa vydarila na jedničku. Som hrdá na baby, ktoré sa odhodlali pomôcť nám. Výsledok 501 podpisov za dva dni nepriaznivého počasia je naozaj výborný. Prístup ľudí k nášmu zoskupeniu bol otvorenejší ako napríklad v Banskej Bystrici, či vo Zvolene. Veľa ľudí prejavilo aj vlastný záujem o našu činnosť, iných sme museli osloviť, ale aj tým reagovali vo väčšine s otvoreným záujmom a ochotou vypočuť si nás. Pravdaže stalo sa, že sme stretli s ľuďmi, ktorí asi nemajú čas starať sa o svoju krajinu. Najviac ma zarazil prístup niektorých dôchodcov, ktorí nám povedali, že už je príliš neskoro na to, aby sme niečo robili a vlastne čo oni môžu na tom zmeniť. Tento prístup u mňa nikdy nenájde pochopenie, podľa mňa nikdy nie je neskoro začať robiť niečo, čo môžem pomôcť nám a našej krajine.
Sára Dolná 1.B
Dňa 10.6. 2014 na našu školu zavítal dlhoročný dobrovoľník z lesoochranárskeho zoskupenia VLK, pán Ing. Tomáš Vida. Strávili sme s ním dve zaujímavé vyučovacie hodiny, na ktorých nám objasnil, čo to vlastne VLK je, o čo mu ide a akým spôsobom funguje.
Dozvedeli sme sa, čo znamená nezisková organizácia a aké vlastnosti by mal mať správny dobrovoľník (ale toto si myslím, že naši žiaci zvládajú...). Potom, čo je to pravý prirodzený les, ako má vyzerať – na rozdiel od hospodárskeho lesa, a hlavne, ako veľmi je pre nás dôležitý. Oboznámil nás aké neuveriteľné a rozmanité môžu byť rôzne väzby medzi organizmami a to, že k zničeniu niečoho takého obrovského a komplexného ako je les stačí vyhynutie jediného miniatúrneho organizmu – čo človek svojím konaním môže poľahky zapríčiniť. Prišli sme na to, že keby sme nemali staré prirodzené lesy, prišli by sme nie len o možnosť nenahraditeľnej rekreácie, ale hlavne o predmety bez ktorých by sa náš život dal len ťažko predstaviť. Práve preto je potreba tieto lesy chrániť. Bohužiaľ kvôli neustálemu hospodárskemu dopytu sú tieto lesy vyrubované (menené na hospodárske lesy) viac ako by mali byť. VLK sa už dlhý čas úspešne snaží presadzovať ochranu týchto lesov, k jeho hlavnej činnosti patrí rozširovanie a zakladanie tzv. „bez-zásahových“ rezervácii, takisto v neposlednom rade, informačná činnosť a snaha meniť našu legislatívu – čo sa VLKu čiastkovo darí. Najväčší a najzákladnejší cieľ VLKa je dosiahnuť rozsiahlosť „bez-zásahových“ rezervácií na 5% územia z celkového územia Slovenskej Republiky (z doterajších 2%!) a tým vybudovať oázy prirodzenej prírody a jej jedinečnosti.
Vďaka tejto prednáške sme zistili ako veľmi sú lesy pre nás dôležité a ako veľmi je nevyhnutné bojovať za ich záchranu. Zaujímavé pre nás bolo zistenie zložitosti vzťahov medzi organizmami v lese a náchylnosť ekosystému na aj tie najmenšie zmeny. Prezentácia nám tiež ukázala podstatnú vec: extrémny a nebezpečný efekt našich momentálnych rozhodnutí, ktoré sa nám môžu javiť ako minimálne, pre našu budúcnosť.
Sára Dolná, I.B