Školský podporný tím (ŠPT) pôsobí na našej škole v súlade s § 130 školského zákona a § 21 a 24n. zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch od školského roku 2024/2025.
Náš ŠPT je zložený z odborných a pedagogických zamestnancov – školská psychologička, pedagogickí zamestnanci a výchovná poradkyňa.
Tím spolupracuje s vedením školy, učiteľmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi, ako aj s Centrom poradenstva a prevencie, Dolná 2, Banská Štiavnica a s ďalšími externými subjektmi.ZLOŽENIE ŠPT
PhDr. Zora Červenáková, pedagogický zamestnanec,
Mgr. Dominika Danielová, školská psychologička,
Mgr. Miroslava Kováčová, výchovný a kariérový poradca, Miroslava.Kovacova@gymbs.sk,
Mgr. Ľubomíra Pažická, koordinátor prevencie sociálno-patologických javov, školský kouč.
Konzultačné hodiny:
PhDr. Zora Červenáková, streda 8.00 – 10.00 hod, kaninet č. 305
Mgr. Dominika Danielová, utorok 7.30 - 9.30 hod, kabinet č. 036
Mgr. Miroslava Kováčová, utorok 9.30 – 10.15 hod, piatok 8.00 – 9.15 hod, kabinet výchovného poradcu, č. 019
Mgr. Ľubomíra Pažická, utorok 9.30 – 11.15 hod, cabinet č. 243
Členovia ŠPT Vás radi privítajú na individuálnych konzultáciách po dohode osobne, prostredníctvom e-mailu, telefonicky (045 692 0593) alebo prostredníctvom eduPage Gymnázia Andreja Kmeťa.
ČLENOVIA ŠPT POSKYTUJÚ NASLEDUJÚCE SLUŽBY ŽIAKOM, UČITEĽOM A RODIČOM:
- koordinujú rozvoj inkluzívneho vzdelávania v škole a participujú na vytváraní pozitívnej klímy školy,
- orientačnú diagnostiku vzdelávacích a výchovných potrieb žiakov,
- individuálne konzultácie a intervencie pre žiakov s osobitnými potrebami,
- vzdelávania, pracovné semináre, prednášky, kurzy pre žiakov a pedagógov,
- preventívne programy zamerané na zlepšenie školského prostredia a vzťahov medzi žiakmi, na podporu rozvoja sociálnych zručností,
- podporu triednym učiteľom. a všetkým h pedagogickým zamestnancom školy, podporu rodičom v oblasti vzdelávania a výchovy ich detí,
- motiváciu žiakom k podpore inkluzívneho a podporujúceho prostredia.
- participujú pri vyhľadávaní a identifikovaní žiakov s rizikovým správaním,
- motiváciu žiakom k podpore inkluzívneho a podporujúceho prostredia,
- podieľajú san a vytváraní podporných sietí v škole v spolupráci s inými inštitúciami a subjektmi v rámci rezortu školstva aj na medzirezortnej úrovni.
PODPORNÉ OPATRENIA žiakom poskytuje škola alebo školské zariadenie.
Zámerom postupného zavádzania podporných opatrení je plnohodnotné zapájanie detí alebo žiakov do výchovy a vzdelávania a rozvíjanie ich vedomostí, zručností a schopností s ohľadom na ich individuálne špecifické potreby.
Poskytovanie podporných opatrení je legislatívne ukotvené v zákone č. 182/2023 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, s platnosťou od 1. septembra 2023.
Konkrétne podporné opatrenia, ako aj ďalšie sprievodné dokumenty na pomoc školám a školským zariadeniam prináša Katalóg podporných opatrení.
AKO POSTUPOVAŤ PRI ZÍSKANÍ PO ?
Žiak môže získať konkrétne podporné opatrenie v jednoduchom procese, ktorý je rozvrhnutý do štyroch krokov.
1. Je potrebné požiadať o vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia. O jeho vypracovanie môže žiadateľ požiadať, ak u žiaka sú spozorované ťažkosti v učení, správaní, osobnom prežívaní, emocionalite, ktoré majú dlhodobý či krátkodobý charakter a ovplyvňujú fungovanie žiaka v školskom a domácom prostredí.
Zákonný zástupca alebo pedagogický či odborný zamestnanec (PZ/OZ) školy podá písomne žiadosť o vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia riaditeľke školy.
2. Pedagóg alebo odborný zamestnanec školy alebo školského zariadenia vypracuje toto vyjadrenie, v ktorom odporučí konkrétne podporné opatrenia a ich rozsah a vyjadrenie poskytne žiadateľovi (zákonnému zástupcovi alebo PZ/OZ). Ak je žiadateľom PZ/OZ školy, zákonnému zástupcovi je poskytnutá kópia vyjadrenia. Ak sa škola nevie vyjadriť, požiada o vystavenie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia príslušné centrum poradenstva a prevencie (CPP).
3. Žiadateľ (zákonný zástupca alebo PZ/OZ so súhlasom zákonného zástupcu) na základe spracovaného Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia písomne požiada riaditeľa školy alebo školského zariadenia o poskytnutie navrhnutých podporných opatrení.
Po obdržaní vyjadrenia zo strany školy alebo CPP - zákonný zástupca podá žiadosť o poskytnutie podporných opatrení
4. Riaditeľ školy alebo školského zariadenia zohľadní všetky podmienky školy (personálne, finančné, materiálno-technické, priestorové) na poskytnutie opatrenia a písomne sa vyjadrí k jeho poskytnutiu.
https://nivam.sk/wp-content/uploads/2023/09/2-Vyjadrenie-riaditela-skoly_skolskeho-zariadenia.pdf
VYJADRENIE_NA_UCEL_POSKYTNUTIA_PO.pdf