Školský rok 2015/2016
- x
- DNI FRANCÚZSKO-SLOVENSKEJ DECENTRALIZOVANEJ SPOLUPRÁCE
- TÝŽDEŇ PROTI RAKOVINE
- ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI
- DNI ANDREJA KMEŤA 2011
- MÚZEUM A. S. PUŠKINA V BRODZANOCH
- PROJEKT - Zahraničná stáž v Liverpoole
- OCENENIE NINY HRICOVEJ MINISTROM ŠKOLSTVA
- ČERVENÉ STUŽKY
- KOLÁČIK ŠŤASTIA
- EXPERT geniality show
- BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA
- OLYMPIÁDA V ANJ A NEJ
- VALENTÍNSKA KVAPKA KRVI
- DEŇ NARCISOV 2012
- DEŇ ZEME 2012
- EXKURZIA OSWIENČIM
- ROZLÚČKA S ABSOLVENTMI 2012
- PROJEKTOVÝ DEŇ
- PRETLÁČANIE RUKOU
- ŠPORTOVÝ DEŇ 2012
- VÝLET VYSOKÉ TATRY 2012
EXKURZIA OSWIENČIM
Osvienčim, holokaust, druhá svetová vojna. To sú slová, ktoré keď niekto vysloví, predstavíme si hrôzu, bolesť, utrpenie a zverstvá, ktoré boli páchané na ľuďoch počas druhej svetovej vojny.
Tak ako býva na našej škole zvykom, tak sa aj tento rok uskutočnil poznávací zájazd do Poľska-Osvienčimu. Dňa 20. apríla 2012 sme o 7 hodine ráno opustili Banskú Štiavnicu a nabrali sme smer Poľsko. Na zájazdoch, teda výletoch, je vždy najlepšia práve cesta autobusom a ani u nás to nebolo inak. Celou cestou sme sa rozprávali, smiali a krátili sme si čas rôznymi zábavkami.V momente, keď sme dorazili na miesto, v autobuse zavládlo ticho a všetci len mlčky pozerali na vzdialený areál koncentračného tábora Osvienčim. Prehliadku sme začali o 14 00 v hlavnom tábore Osvienčim I, prejdením železnej brány s nápisom „Arbeit macht frei“, čo v slovenčine znamená „práca oslobodzuje“. Sprievodkyňa nás v tejto časti oboznámila s vnútorným poriadkom tábora, so zvykmi a krutou realitou, ktorá sa tu odohrávala deň čo deň. Prezreli sme si jednotlivé budovy, kde sú umiestnené exponáty, ktoré sa zachovali aj napriek likvidácii dôkazov nemeckými vojskami. Každá jedna budova má svoju históriu a ich múry si pamätajú niečo neuveriteľné. Kiež by tak vedeli rozprávať... Kúsok po kúsku sme si prechádzali jednotlivé miesta prvého tábora, až sme sa dostali do miestnosti jednej z budov, kde bolo umiestnených vyše 5 ton ľudských vlasov, ktoré boli používané ako materiál na tkanie kobercov alebo na výrobu oblečenia pre vojakov na fronte. Na koniec prehliadky prvého tábora sme zamierili k zachovanému krematóriu, kde boli likvidované neuveriteľné masy ľudí. Počas celej prehliadky nám tuhla krv v žilách, ale návšteva krematória, to už bolo veľa na všetkých.
Nakoniec sme sa presunuli do 3 kilometre vzdialeného druhého tábora Osvienčim II-Brezinka. Tábor s rozlohou 175 hektárov, v ktorom to na nás doľahlo ešte viac, pretože v porovnaní s prvým táborom je 30-krát väčší. Dokážete si predstaviť niečo tak veľké ako 233 futbalových ihrísk? Určite nie...
Prechádzali sme jednotlivými „barákmi“, v ktorých denne ľudia žili, spali a umierali od fyzického vyčerpania a hladu. Vypočuli sme si príbehy o ľuďoch, ktorí sa pokúsili ujsť a aj príbeh dvoch zaľúbených, ktorí sa po 40 rokoch odlúčenia stretli a konečne dožili svoj život spolu.
Osobne si myslím, že každý jeden z nás by mal toto miesto navštíviť, pretože tvorí časť histórie ľudstva, na ktorú netreba zabúdať. Je neuveriteľné, že sa niečoho takéhoto ľudia boli schopní dopustiť len preto, že mali iné zvyky, iné náboženstvo a pár jednotlivcov sa zhodlo na tom, že sú nepohodlní pre uskutočnenie ich plánov. Ľudská bezočivosť, ľahostajnosť a krutosť nemá hraníc a je len na nás, aby sa niečo podobné v histórii ľudstva nikdy nezopakovalo.
Tomáš Jaško
Fotky z exkurzie nájdete tu: https://gymbs.edupage.org/album/