Dni Andreja Kmeťa 2022 sa uskutočnili na našej škole 25. októbra 2022.
V tento deň – mali naši žiaci možnosť prežiť jeden školský deň iným spôsobom ako zvyčajne. Zaujímavosti, nové poznatky, množstvo nových informácií im boli sprístupňované prostredníctvom prezentácií, workshopov a prednášok na rôzne témy odborníkmi a zaujímavými hosťami z rôznych odborných inštitúcií, vysokých škôl, predstaviteľmi z oblasti vedy, kultúry a spoločenského života.
Dni Andreja Kmeťa sa na našej škole organizujú v jesennom termíne už niekoľko rokov. Akciu sa nepodarilo zrealizovať iba v školskom roku 2020/21, keďže sme boli v režime dištančnej výučby. Preto nás veľmi teší, že sme opäť mali možnosť na pôde našej školy privítať hostí z miestnych inštitúcií, z vysokých škôl, odborných pracovísk, firiem.
Rádioaktivitu v životnom prostredí nám predstavil Ing. Miroslav Vanek, PhD. a informácie z témy Klimatické samity nám sprostredkovala Ing. Andrea Zacharová PhD. obaja z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene.
Zaujímavé workshopy v anglickom jazyku na témy The Power of Gratitude: Poetry Workshop on W.S. Merwin’s‘Thanks’, Sila vďačnosti: workshop poézie s básňou W.S. Merwina‘Thanks’ a Discovering Mindfulness with Mary Oliver’s Poem ‘The Summer Day’,
Objavovanie vnímavosti s básňou Mary Oliver ‘The Summer Day si pre žiakov bilingválnej formy štúdia pripravila Doc. PhDr. Mária Hricková, PhD. z Filozofickej fakulty UKF v Nitre.
V anglickom jazyku boli tiež realizované aj prednášky European Parliament, its youth offer and career opportunities, ktoré prezentovala Naďa Nováková z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Kritické myslenie, ako odhaliť a nešíriť nepravdivé informácie rozvíjali u našich žiakov Doc. Ing. Marek Potkány, PhD. a Ing. Pavol Gejdoš, PhD. z Drevárskej fakulty TU vo Zvolene.
Sme veľmi radi, že počas DAK sa na našu školu vracajú pravidelní prednášatelia a bývalí absolventi školy ako prof. RNDr. Vladimír Janiš, CSc. z Fakulty prírodných vied UMB v Banskej Bystrici s prednáškou o Nekonečne alebo prof. RNDr. Branislav Bleha, PhD. z Katedry ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava, ktorý nám priblížil tému Už čoskoro 8 miliárd. Koľko nás ešte pribudne a zvládne to planéta?
Históriu jazykového vzdelávania na našej škole nám v prednáške 50 rokov anglického vzdelávania priblížil PhDr. Miron Breznoščák.
Besedy a prednášky dali našim žiakom odpovede aj na otázky o našom ovzduší v téme Ovzdušie a my od Ing. Jany Pavlíkovej z Odboru informačnej podpory environmentálnej politiky, oddelenia LIFE, otázky o Prínose hlbokého učenia pre mobilnú robotiku od RNDr. Andreja Lúčneho, PhD. z Katedry aplikovanej informatiky FMFI UK, z Oddelenia umelej inteligencie.
Zaujímavosti o Stredovekých hradoch v regióne priblížil Doc. PhDr. Pavol Maliniak, PhD. z Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a o Fantasy (nielen) v slovenskej literatúre nás presvedčil spisovateľ Juraj Červenák.
O úskaliach tlmočenia informoval Doc. PhDr. Martin Djovčoš, PhD. z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici v prezentácii Keď jazyk nie je všetko: O úskaliach prekladu a tlmočenia.
O svojom diele Listy Tisovi a židovské utrpenie počas holokaustu rozprávala našim žiakom Madeline Vadkerty, Zabudnuté Slovensko a Dokumentačné stredisko Holokaustu.
Históriu SNP nám priblížil PhDr. Stanislav Mičev, PhD. v prednáške Protifašistický odboj a SNP, ktorý medzi žiakov priviedol aj najstaršieho žijúceho účastníka SNP p. Strmeňa. Ten svojimi autentickými zážitkami, rozprávaním, hrou na akordeón a najmä životným elánom zaujal našich žiakov.
Veríme, že tohtoročný prednáškový deň, bol pre všetkých našich žiakov zaujímavý školský deň prežitý netradične.
Predstavil im mnohých prednášateľov z rôznych inštitúcií, priblížil rôzne témy, poskytol množstvo nových poznatkov, zaujímavostí, predstavil mnohé oblasti vedeckého poznania, našej histórie a tak prispel aj k profesijnej orientácii žiakov.
DAK obrazom
Miroslava Kováčová