• Crossfit Games
     • Crossfit Games

      20. 12. 2019

      Dňa 09.12.2019 sa na akademickej pôde Univerzity Mateja v Banskej Bystrici realizovalo športové podujatie UMB Crossfit Games, na ktorom nás úspešne reprezentovali študenti našej školy Bianka Žembová a Samuel Fantura z triedy I.C. Študenti si zmerali sily nielen so študentmi banskobystrických stredných škôl ale aj s vysokoškolskými študentmi. Súťažilo sa v trojčlenných a štvorčlenných tímoch (muži, ženy), kde bol tím hodnotený za súčet časov len prvých troch členov tímu. Súťaže sa mohol zúčastniť aj jednotlivec, pretože výsledky boli vyhodnotené nielen v rámci tímu, ale aj individuálne. Ženský tím „Siláčky“, ktorého členkami bola učiteľka Mgr. Dominika Kondrátová PhD. a študentka Bianka Žembová, sa umiestnili na 3. mieste. Mužský tím, ktorého členom bol aj Študent Samuel Fantura, sa kvôli silnej konkurencie na prvých priečkach neumiestnil, ale veríme, že o rok sa dočkáme víťazstva aj v mužskej kategórii.

     • School fair

      1. 12. 2019

      Ako každý rok aj tento, Žiacka rada chystá pre žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov, rodičov, bývalých žiakov aj kohokoľvek, kto má chuť na medovníky či vianočné koledy, School Fair. Tohtoročné vianočné trhy sa uskutočnia 17.12. (utorok) a začíname už o 13:30! Súčasťou budú rozličné dobrôtky, voňavé nápoje, rozmanitý program a tombola.

    • Svetový deň boja proti AIDS 2019
     • Svetový deň boja proti AIDS 2019

      17. 12. 2019

      Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Jeho symbolom je červená stužka. Pripnutím červenej stužky aj naši žiaci  vyjadrili  solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia.

      V rámci tejto kampane sa žiaci prvých ročníkov našej školy bližšie oboznámili s danou problematikou prostredníctvom odborných prednášok, ktoré realizovali pracovníčky Regionálneho úradu  verejného zdravotníctva so sídlom v Žiari nad Hronom.

      Súčasťou kampane bola Národná súťaž HIV/AIDS  prevencia, ktorú organizovala Mládež Slovenského Červeného kríža. Táto súťaž sa konala v Bratislave a našu školu reprezentovali žiačky Alžbeta Branická, Ester Hrnčiarová z III.B a Zuzana Štefková z III.C.  Do tohto národného kola sa dostali po absolvovaní online súťaže, kde sa umiestnili na 5.mieste.  Do národného kola bolo  pozvaných prvých desať úspešných súťažiacich v skupinkách- traja  za školu.  Hoci naše žiačky  v tomto kole neobsadili prvé tri miesta, patrí im gratulácia za úspech v prvej desiatke medzi súťažiacimi z celého Slovenska.

      Tohtoročná téma Svetového dňa boja proti AIDS 2019 je "Komunity zohrávajú nezastupiteľnú úlohu". Komunita je dôležitým pilierom podpory. Sú to všetci, ktorí sú danou problematikou postihnutí priamo, ale aj všetci tí, ktorí v danej veci pomáhajú, či dokážu pomôcť. Aj my sme súčasťou našej gymnaziálnej komunity, a tak sme vyjadrili   svoju podporu v rámci tohto boja  piesňou Bohemian Rapsody od skupiny Queen, ktorú sme si spoločne zaspievali  cez veľkú prestávku vo vestibule školy. Táto pieseň bola zvolená účelovo, lebo nám je známe, že aj spevák skupiny Freddie Mercury chorobou AIDS trpel a bojoval s ňou, no, žiaľ  nakoniec  jej   podľahol .Táto pieseň odzrkadľuje aj jeho postoj k životu v čase, keď si bol už vedomý ochorenia.  Naším cieľom nebolo spievať ako  Mercury, ale uvedomiť si, prečo on už pre nás spievať nemôže.  Po spoločnom spievaní, ktoré bolo silne emotívne a energetické, sme  spoločne vytvorili  živú červenú stužku v červenom oblečení.

      Za Pk Človek a príroda Mgr. Ľubomíra Pažická.

    • Čaj chutí lepšie, ak si ho dáš s priateľom...
     • Čaj chutí lepšie, ak si ho dáš s priateľom...

      12. 12. 2019

                        V Gymnáziu Jána Baltazára Magina vo Vrbovom, podobne ako v tom našom, v tomto školskom roku otvorili slovensko-ruskú sekciu,  a tak  sme sa tam, v piatok, 6.decembra, vybrali, aby sme sa navzájom spoznali a aby sa študenti stretli so svojimi rovesníkmi, ktorí majú rovnaké študijné zameranie.

                          Stretnutie to bolo skutočne priateľské zo strany vedenia školy , vyučujúcich, aj študentov a pre všetkých zaujímavé. Všetko to začalo zoznámením  sa v „ruskej“ triede. Potom nasledovala prezentácia o ruských tradíciách v pití čaju, o ktorých pútavo porozprávala ruská lektorka Kristína. Zaujalo nás, ako túto tému zobrazili na svojich obrazoch ruskí umelci. Študenti sa oboznámili s faktami a zaujímavosťami, spojenými s pitím čaju, hravým spôsobom si rozšírili svoju slovnú zásobu a v závere prezentácie, pri odpovediach na otázky , si otestovali  svoju pamäť.                                                                                                          

                          O desiatej sme boli pozvaní do vyzdobenej haly za slávnostne prestreté stoly a začalo Posedenie pri samovare. Naučili sme sa, ako sa pripravuje a podáva pravý ruský čaj. Predviedli nám to tie najpovolanejšie -pani Ina V.Kuznecova. riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave/RCVK/,pani Tatiana Dronská -lektorka RCVK a Kristína, ruská lektorka tamojšieho gymnázia. Študenti zažili atmosféru „ruského čajového obradu“ v praxi. Stoly boli plné všelijakých dobrôt. Nechýbal cukor, med, citrón, sladené kondenzované mlieko, cukríky, bubliky /podobné praclíkom/, medovníky...ale najviac nám chutili ruské bliny /palacinky/.Všade znela ruština.  Vrbovskí študenti si pre nás pripravili častušky a nakoniec si všetci spolu zaspievali, naučili sa ruskú pieseň- hru  „Karavaj“ a rozdelení do dvoch tímov si aj zasúťažili.

                          Bolo to príjemne prežité dopoludnie. Popoludní nás ešte čakal výlet do Piešťan. Navštívili sme vilu-múzeum Ivana Krasku, prešli sme sa známym piešťanským mostom na Kúpeľný ostrov a mrzelo nás len to, že pre hmlisté počasie a nedostatok  času sme nevideli a nepočuli viac....možno niekedy nabudúce... Kontakty a nové priateľstvá boli nadviazané a tak veríme, že sa čoskoro opäť stretneme. Ďakujeme za pohostinnosť, Vrbové!!

       

    • A kohút (ne) zaspieval
     • A kohút (ne) zaspieval

      5. 12. 2019

                  Zaspieval, aj keď ho nebolo ani počuť, ani vidieť. Herci zo zájazdového Teatra Moliére to s tým kohútom mysleli asi obrazne. A myslím, že našich štvrtákov aj zaujali.

                  Nielen naši, ale žiaci z iných štiavnických škôl, prišli 4. 12. 2019 za kultúrnym vyžitím do Kultúrneho centra v Banskej Štiavnici. Divadelné predstavenie podľa literárnej predlohy Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva sa začalo zvukovou nahrávkou sugestívneho prejavu Adolfa Hitlera. To už sme vedeli, že príbeh desiatich ľudí sa bude odohrávať počas druhej svetovej vojny.  Niekto zabil nemeckého vojaka. Desiati ľudia porušili zákaz vychádzania,  preto ich zavreli do jednej pivnice. Napokon si mali spomedzi seba vybrať jedného, ktorého obetujú za život vojaka, aby tí ostatní deviati mohli žiť. Ukáže sa, že keď ide o život, každý myslí len na seba – chce prežiť. Aj keď by ostatní mali zomrieť. Dôležité je však zachovať si za každých okolností ľudskú tvár – ostať človekom.

                  „Počujete? Kohút spieva. Stalo sa, ako bolo napísané. Prv, než kohút zaspieval, zaprel si v sebe človeka.“ Tieto slová sme počuli na konci divadelného predstavenia, tesne potom, ako došlo k zabitiu jedného z desiatich ľudí.

                   Áno. Zachovať si za každých okolností ľudskú tvár. To je stále aktuálny odkaz pre dnešnú spoločnosť. Sme radi, že herci prispeli k oživeniu divadelnej hry a takýmto spôsobom sprístupnili žiakom dielo zo zoznamu povinnej literatúry zo SJL.

                  Mgr. Marek Žilík

    • Gymnazisti v Turecku v rámci projektu Erasmus plus
     • Gymnazisti v Turecku v rámci projektu Erasmus plus

      3. 12. 2019

                 V dňoch od 25. 11. 2019 do 29. 11. 2019 sa konalo už tretie mobilitné stretnutie projektu Erasmus plus „Interpersonal communication“. Tentokrát sme vycestovali do Turecka, konkrétne do Istanbulu. Naše gymnázium tam reprezentovali žiaci Viktória Bujnová, Tamara Číková, Sofia Baráthová, Patrik Hrtánek a Richard Križan spolu s Mgr. Jánom Lukáčom a Mgr. Lukášom Schmidtom.

                  Náš týždeň v Turecku začal oficiálnym otvorením tretieho stretnutia a následnou prehliadkou školy za sprievodu tureckých žiakov. Poobede si žiaci mohli vychutnať prehliadku Istanbulu loďou po Bospore.

                  Počas druhého dňa sme navštívili neďalekú mešitu, kde si žiaci mohli vyskúšať metódu „paper marbling“, čo v preklade znamená prekvitanie na papier. Naspäť v škole všetky zúčastnené školy odprezentovali prezentáciu o svojich návštevách rôznych redakcií. Naši študenti rozprávali o svojej návšteve v Štiavnických novinách, v Štiavnickom magazíne a v RTVS.

                  V stredu sme väčšinu času strávili mimo školy. V historickom centre Istanbulu sme navštívili Baziliku Cisternu, Hagiu Sofiu, Modrú mešitu a Veľký bazár.

                  V predposledný deň našej návštevy žiaci odprezentovali druhú aktivitu, ktorú si pripravili ešte pred odchodom na toto stretnutie. V rámci návštevy redakcie RTVS v Banskej Bystrici natočili interview s rozhlasovým redaktorom, ktorého vyspovedali na tému žurnalizmus, každodenná práca novinára, výhody a nevýhody tohto povolania atď. Naši tureckí hostitelia nám nakoniec pripravili malý vedomostný kvíz a deň sme ukončili záverečným ceremoniálom.

      Mgr. Ján Lukáč

                   

    • Hneď (by) tu bolo viacej pohody
     • Hneď (by) tu bolo viacej pohody

      27. 11. 2019

      To je len jeden verš známej piesne Do batôžka, ktorá sa stala hitom v období Nežnej revolúcie. Aj naši žiaci si ju vybrali, zahrali a zaspievali na tradičnej novembrovej akcii pre seniorov.

      Stretnutie generácií v priestoroch Rytierskej sály Starého zámku v Banskej Štiavnici sa konalo 27. novembra 2019 už jedenástykrát. Súčasťou kultúrneho programu gymnazistov bola aj vlastná choreografia k známej piesni Tanečnice z Lúčnice. Nechýbali ani tradičné ľudové piesne a akordeón.

      Sme radi, že talentovaní žiaci Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici sa aj tento školský rok mohli podieľať na tradičnom stretnutí mladých so staršími spoluobčanmi, ktorí si zasluhujú úctu a pozornosť nás všetkých.

      Mgr. Marek Žilík

     • Deň otvorených dverí

      23. 10. 2019

      Gymnázium Andreja Kmeťa v Banskej  Štiavnici

      pozýva žiakov 8. a  9. ročníkov základných škôl a ich rodičov na

      Deň otvorených dverí

      3. december 2019

      8:00 - 11:00 h pre študijný odbor 7902J 00 gymnázium, 4 - ročné štúdium

      10:00 - 13:00 h pre študijný odbor 7902J 74 gymnázium, bilingválne štúdium, 5- ročné štúdium,

      sekcia anglicko - slovenská, sekcia rusko - slovenská

       

      Program:  

       Prezencia, privítanie hostí

       Príhovor  riaditeľky  školy

       Prehliadka školy – vstup do otvorených hodín a zaujímavé aktivity   v prezentačných stánkoch   

      Záujemcovia sa budú môcť okrem priestorov školy zoznámiť s študijnými odbormi,

      podmienkami prijatia na školu, profilom absolventa, školským vzdelávacím programom, aktivitami školy a jej žiakov.

      Podrobnejšie informácie nájdete na https://gymbs.edupage.org  resp.

      na telefónnom čísle:   045/692 05 92 - 93               

      Z dôvodu zabezpečenia bezproblémového priebehu DOD uvítame, ak sa na  návštevu našej školy v rámci DOD prihlásite formou nižšie uvedenej návratky. Návratku prosíme vyplniť do 28. novembra 2019 do 12,00 hod.

       

      Program_DOD_2019.pdf

       

     • Predstavujeme našu školu žiakom základných škôl

      28. 11. 2019

                   Dňa  26. novembra 2019  sa naša škola zúčastnila prezentačnej akcie Servis profesijných informácií pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných  a špeciálnych škôl  a ich rodičov - Stredoškolák  v Žiari nad Hronom.Návštevníkom podujatia sme ponúkali informácie o študijných odboroch, ktoré je možné u nás študovať, o podmienkach prijatia, priebehu prijímacieho konania, o rôznych aktivitách, výmenných pobytoch, exkurziách a samozrejme o vyučovacom procese a maturitnej skúške.

                    Na uvedenej akcii naša škola bola ocenená a organizátori jej zablahoželali k 100. výročiu založenia školy.

                   Informácie poskytovali aj naši žiaci z oboch foriem štúdia: Emma Mičurová, IV. A a Hanka Freigertová, IV. A zo štvorročnej formy štúdia a Martin Doskočil, III. C z  bilingválnej formy štúdia.

      A tak uchádzačom o štúdium na našej škole ako aj ostatným návštevníkom prezentačnej výstavy ponúkli  pohľad na naše gymnázium z pozície žiaka.

                   Na prezentačnej akcii sme zároveň informovali o Dni otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 3. decembra 2019.

                   Obdobnej akcie sme sa zúčastnili  12. novembra 2019 vo Zvolene.

       

       

       

    • Informatický Bobor –oficiálne výsledky 2019
     • Informatický Bobor –oficiálne výsledky 2019

      28. 11. 2019

      V tomto školskom roku sa nám podarilo získať rekordných 97 úspešných riešiteľov a diplomov.Všetkým zúčastneným žiakom patrí veľká vďaka, úlohy boli tento rok náročné, zvlášť v kategórii senior.Dosiahnuté výsledky nás všetkých tešia. Za Gymnázium A. Kmeťa súťažilo celkovo 201 žiakov v troch kategóriách. Na prvýchmiestach sa umiestnili v kategórii kadet Matej Balciar, Benjamín Gombala (1.C) a Hana Pavlendová s Alexandrou Spevárovou (1.B),v kategórii juniorMarek Halaj (2.C), Matúš Garaj (3.C), Martin Malovič (3.B), Marian Rajnoha (2.B), Rebeka Gažová a Karla Albíniová (2.B) a nakoniecv kategórii senior Tomáš Kocka (5.B), Veronika Masárová (5.C), Richard Žember (4.A) a Jakub Navrátil (5.C).Ďalších úspešných žiakov nájdete vpodrobných výsledkových listináchpre kadetov TU, pre juniorov TU, pre seniorov TU ako aj na nástenke školy. Diplomy úspešných riešiteľov sú k dispozícii v kabinete informatiky. Tento rok sa kvôli GDPR skomplikovala registrácia žiakov (viac ako 300) ako aj ich vyhodnotenie.

      Súťaž beží v 38 krajinách Európy a v rámci Slovenska v nej súťažilo v tomto roku celkovo 89 768 súťažiacich z 1 116 škôlškôl.

      Všetci súťažiaci si môžu po prihlásení svojim súťažným kódom od 2. 12. 2019 pozrieť svoje riešenia, porovnať ich so správnymi odpoveďami a zanechať odkaz autorom v ankete. Kódy nájdu na nástenke v škole, vo výsledkovej listine, alebo u vyučujúceho informatiky.

       

      Martin Číž, Martina Medovičová

    • Filozofická olympiáda
     • Filozofická olympiáda

      27. 11. 2019

      V utorok 26. 11. 2019 sa žiaci Beáta Kalinová 2. B, Samuel Balžanka 2.A, Matej Galeta 3. B, Zuzana Lasáková V.C, Andrea Ďuricová V.C, Ružena Chlustová V.C, Martina Hrušková zúčastnili na Filozofickej fakulte KU v Ružomberku národného kola Filozofickej olympiády  tradičnej  pre študentov stredných škôl. Prihlásilo sa naň rekordných 208 stredoškolákov z 38 stredných škôl z celého Slovenska. Súťaž sa uskutočňuje podľa pravidiel International Philosophy Olympiad. Tri súťažné témy boli určené nasledujúcimi citátmi, z ktorých si študenti vyberali práve jeden:

      „Čo je zlé, škodí; čo škodí, robí horším; bolesť a chudoba nerobia horším: teda nie sú zlom.“ Seneca, Epistulae, 85, 30 z:Chrysippos. Zlomky starých stoikov II. Martin: Thetis, 2018, s. 79.

      „Hovorím vám: Vyhýbať sa námahe máte právo iba v mene inej námahy, lebo rásť musíte do veľkosti.“ Antoine de Saint-Exupéry: Citadela. Trnava: Spolok sv. Vojtecha, 2015, XXXI, s. 84.

      „Hypotézy sú ako lešenia, ktoré sa stavajú pred stavbou a keď je stavba hotová, rozoberú sa; sú nepostrádateľné pre robotníka; nesmie však lešenie považovať za stavbu.“ Johann Wolfgang von Goethe, K náuke o prírode a vede, Maximy a reflexie, z Pozostalosti.

     • Mladý prekladateľ 2019

      27. 11. 2019

      21. novembra 2019 sa na našej škole uskutočnilo oficiálne kolo súťaže Juvenes Translatores (v latinčine „mladí prekladatelia“), v ktorej zapojení 17 –roční žiaci z II.C, III.B, III.C, ale aj V.B  triedy mali možnosť uplatniť a zmerať si svoje jazykové vedomosti a zručnosti pri preklade textu z anglického do slovenského jazyka nielen medzi sebou ale aj so stredoškolákmi z iných vybraných slovenských škôl. Tento rok čakala súťažiacich novinka – prekladanie vo forme online verzie. Cieľom tejto súťaže je podporovať jazykové vzdelávanie na školách a poskytnúť mladým ľuďom príležitosť vyskúšať si, aké je byť prekladateľom, ale aj inšpirovať a motivovať  žiakov k tomu, aby pokračovali v ďalšom štúdiu jazykov. Výsledky súťaže budú uverejnené vo februári na webovej stránke Juvenes translatores a naším žiakom budeme držať palce, aby sa úspešne umiestnili v tejto súťaži.

     • Divadlo na škole

      22. 11. 2019

      V rámci projektu Hlavné mesto kultúry SR 2019 sa naši študenti zapojili do mnohých aktivít. Jednou z nich boli aj workshopy o tvorbe divadelnej hry, ktorej predpremiéru mohli vidieť naši študenti 24. a 25. októbra. Scenár, ktorý tvorili aj títo študenti, sa venoval manipulácii mladých, tolerancii a nenávisti. Hru s názvom Ex-Trémisti s Jakubom Pohleom autorsky vytvorila Janka Mikitková a Ján Fakla. Klip z premiéry si môžete pozrieť na priloženom linku:

      Link

    • Výsledky šk.kola Olympiády v anglickom jazyku
     • Výsledky šk.kola Olympiády v anglickom jazyku

      14. 11. 2019

      Milí žiaci a súťažiaci v OAJ, celkové výsledky zo školského kola  OAJ  sú nasledujúce:

       

       

      KAT. 2A  ( 1., 2. roč. klasika.)

      1.miesto :  Samuel Balžanka (II.A)

      2.miesto: Mária Blaškovičová (II.A)

      KAT. 2B ( 3., 4. roč. klasika)

      1.miesto :  Richard Žember (IV.A)

      2.miesto: Katarína Freigertová (III.A)

      KAT 2C1 (Bilingválne štúdium)

      1.miesto :  Barbora Fričová (V.B)

      2.miesto: Jakub Navrátil (V.C)

      3.miesto: Marián  Rajnoha (II.B)

      KAT 2C2 (anglofónny)

      1.miesto : Júlia Hudáková (V.B)

       

      Všetkým víťazom srdečne gratulujeme a zároveň všetkým účastníkom ďakujeme za účasť.     Do ďalšieho okresného kola OAJ postupujú len víťazi z prvého miesta v každej kategórií. Prajeme im veľa šťastia a úspechov!

      Vyučujúci ANJ

    • Sme škola, ktorá píše históriu – Oslávili sme 100-ročnicu školy
     • Sme škola, ktorá píše históriu – Oslávili sme 100-ročnicu školy

      28. 10. 2019

      V dňoch 9. – 11. októbra 2019 sa na našej škole konali Jubilejné Dni Andreja Kmeťa spojené s oslavou storočnice Gymnázia Andreja Kmeťa.

      Oslavy sa konali pod záštitou Miroslava Lajčáka, ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí.

       

      9. október 2019 – SLÁVNOSTNÁ ŽIACKA AKADÉMIA

      Slávnostná žiacka akadémia sa konala v stredu popoludní v priestoroch Kultúrneho centra v Banskej Štiavnici. Žiaci gymnázia prezentovali svoje talenty v hudobno-dramatickom programe za prítomnosti svojich spolužiakov, učiteľov, rodičov, starých rodičov ako aj predstaviteľov rôznych inštitúcií.

      Program bol pretkávaný  vstupmi do histórie školy a  školského vyučovania v začiatkoch minulého storočia,  zároveň bolo divákom predstavené súčasné gymnázium, priestory v ktorých sa nachádza, pedagogický zbor.

       

      10. október 2019   -  ŠKOLA  NETRADIČNE -  prezentácie, workshopy a prednášky.

      V tento deň sme vyučovací proces nahradili zaujímavými prednáškami, workshopmi, seminármi, kde prednášateľmi  boli absolventi školy z rôznych odborov, vysokých škôl, inštitúcií, predstavitelia  z oblasti vedy, kultúry a spoločenského života.

      Animalia – ríša extrémov a rekordov    a   O "škaredých" a "nebezpečných" pavúkoch alebo môj skromný príspevok ako predchádzať arachnofóbii, tieto  dve témy predstavil  V. Franc z Fakulty prírodných vied UMB z Banskej Bystrice a Čo zmenila Gréta? O tom, kto je  Gréta Thunberdová a  o zmenách vo vnímaní   klimatickej  a       environmentálnej krízy spoločnosti  a   Potraviny z GMO. Treba sa ich báť? prezentovala Andrea  Zacharová  z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene.  Z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave sa na pôdu školy vrátil Ján Pekár s témou Myslieť (konať)  strategicky – načo nám je teória hier v živote, z Prírodovedeckej fakulty UK Branislav Bleha Keď jedna Zem pre toľkú masu  (ne)stačí a z Fakulty prírodných vied UMB z Banskej Bystrice Karol Weis   s problematikou Moderná geografia vs. geopotenciál krajiny.

       Besedy a  prednášky dali našim žiakom  odpoveď  aj na otázky o Slnečných erupciách: ohňostroj alebo ohrozenie? od Jaroslava Dudíka z  Astronomického ústavu v Českej republike   ako   aj o tom  Za čo môžu naši rodičia – genetika  od Zuzany Bačovej  z Ústavu experimentálnej endokrinológie  SAV v Bratislave.

      Zaujímavými témami prednášok iste boli aj História, fantázia a dobrodružstvo od spisovateľa Juraja Červenáka   alebo "Odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu.“ Ostrovy slobody v čase komunistickej totality  od Júlie Čížovej z Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

       Na svoje študentské časy v laviciach školy si zaspomínali Nina Hricová  s témou Zuby ako perličky, Ľubica Abelovská, ktorá prezentovala  Oko - najdôležitejší ľudský  zmysel a mapa tela ako aj  Rradovan Džugas  s témou Pripojení?

      Ako je možné prejsť Zo školských lavíc ku spievaniu našim žiakom priblížila Zdenka Predná   a ako Z matfyzu do neziskovky Viktor Hirschner.     

      Žiakom 1. ročníkov štvorročného štúdia a bilingválneho štúdia bol predstavený Andrej Kmeť – historik, etnograf, botanik - jeho život a dielo.         

      Veríme, že tohtoročný prednáškový deň,  ŠKOLA  NETRADIČNE  bol   pre všetkých našich žiakov zaujímavý, predstavil im niektorých našich absolventov   a poskytol množstvo nových poznatkov a zaujímavostí.

       

      10. október  2019   -  LITERÁRNO-HUDOBNÝ PODVEČER SPOMIENOK ABSOLVENTOV

      Podvečer sa v hoteli Grand Matej  konal Literárno-hudobný podvečer spomienok absolventov Gymnázia Andreja Kmeťa, na ktorom sa predstavili významné osobnosti kultúrneho života.

      Na svoje študentské časy, kariéru spisovateľa a diplomata si zaspomínal  slovenský dramatik, prozaik a autor literatúry pre deti a mládež Anton Hykish.  Slovenský spisovateľ, autor fantasy Juraj Červenák spomínal na časy v gymnaziálnych laviciach  a cesty, ktoré ho viedli k spisovateľskej dráhe. Spomienky dopĺňala a svojím spevom prelínala speváčka Zdenka Predná.

      Na svojich profesorov na gymnáziu, na roky mladosti v Banskej Štiavnici si vo videoprojekcii zaspomínala Emília Vášáryová, ktorá takouto formou zaslala pozdrav a zaželala škole, učiteľom a žiakom školy  do ďalších  100 rokov  veľa úspechov a napredovania.

      Programom nás sprevádzali Oľga Moravčíková a Helena Chovanová, tiež absolvenky školy.

       

      11. október 2019 – SLÁVNOSTNÉ ZASADNUTIE PEDAGOGICKEJ RADY

      Slávnostného zasadnutia pedagogickej rady pri príležitosti osláv 100-ročnice školy sa zúčastnili hostia: Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, Robert Hajšel, poslanec Európskeho parlamentu, Jaroslav Paška, poslanec NR SR, Oľga Nachtmanová, štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR, Miroslav Martiš, riaditeľ odboru školstva Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadežda Babiaková, primátorka mesta, Radovan Prokeš, predseda Rady školy pri Gymnáziu Andreja Kmeťa   a mnohí ďalší predstavitelia organizácií, inštitúcií spolupracujúcich so školou, bývalí a súčasní pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, absolventi školy.

      Všetkých na pôde školy v slávnostnom príhovore privítala Renata Mikulášová, riaditeľka školy. Hostia vystúpili s pozdravmi a zdravicami, v ktorých škole želali do ďalších rokov len výborných žiakov, oceňovali prácu pedagogických pracovníkov, vyjadrovali želanie, aby  škola vytvárala aj naďalej predpoklady pre  rast vynikajúcich osobností. Takmer všetci vo svojich zdraviciach zaspomínali aj na svojich pedagógov a svoje študentské roky.

      Súčasťou slávnostného zasadnutia bolo aj oceňovanie bývalých riaditeľov školy, zástupcov riaditeľa školy, bývalých pedagogických pracovníkov a predstaviteľov organizácií, inštitúcií, firiem spolupracujúcich so školou. Ocenení získali Pamätnú plaketu Gymnázia Andreja Kmeťa vydanú pri príležitosti 100. výročia založenia školy.

      Do života bola uvedená Pamätnica Gymnázia Andreja Kmeťa vydaná pri tejto príležitosti  a vedenie školy   do daru od predsedu  Rady školy pri Gymnáziu Andreja Kmeťa p. Prokeša  dostalo unikátnu ručne  a v koži viazanú  Pamätnicu GAK.

      Počas podujatia bola prezentovaná projekcia zo života školy, histórii a súčasnosti.

      Hostia po skončení slávnostného zasadnutia mali možnosť  absolvovať prehliadku školy. Slávnostné zasadnutie bolo zakončené slávnostným obedom.

                  Veríme, že aj ďalšia 100-ročnica bude pre Gymnázium Andreja Kmeťa bohatá na úspechy. Želáme si, aby  absolventi našej školy spomínali na roky strávené na banskoštiavnickom gymnáziu s láskou a nostalgiou. Veríme, že z radov našich žiakov vzídu významné osobnosti vedy, kultúry a spoločenského života doma i v zahraničí.

       

       

                 

                                

                                                                            

                                                    

    • Projektový deň 2020
     • Projektový deň 2020

      29. 10. 2019

      Oznamujeme žiakom 3. ročníka, že sme zverejnili propozície Projektového dňa 2020. Propozície ako aj témy môžete nájsť na stránke školy v časti Aktivity školy - Projektový deň. Prihlasovanie tém bude prebiehať elektronicky do 22. novembra 2020.

     • Tom Sawyer v divadle J.G.Tajovského vo Zvolene

      3. 11. 2019

      Dňa 28.10.2019  sme sa zúčastnili anglického divadelného predstavenia s názvom Tom Sawyer. Predstavenie sa konalo v divadle J.G.Tajovského vo Zvolene.

      Ako každý rok, aj toto divadelné prevedenie bolo na vysokej úrovni, vďaka britskej a americkej angličtine, hrané divadelnou skupinou TNT theatre Britain and the American Drama group Europe.

      Tom Sawyer je jedno z najznámejších diel v USA napísané americkým autorom Markom Twainom. Život chlapca Toma a jeho dobrodružstvá prežité s priateľmi v  19.storočí sme zažívali spolu s hercami aj my.

    • Vzdelávanie pomocou FLIPu
     • Vzdelávanie pomocou FLIPu

      25. 10. 2019

      Viete, čo je trvalý  a inkasný príkaz? Na čo domácnosti míňajú najviac peňazí? Ako by ste si zostavili rozpočet, keby ste boli študent vysokej školy nebývajúci s rodičmi?

      S podobnými otázkami sa stretli žiaci II.B a II.C triedy pri interaktívnom vzdelávaní v oblasti finančnej gramotnosti v školiacom centre Erste Bank vo Viedni (FinancialLife Park), ktoré navštívili vo štvrtok 24.10. 2019. Rozdelení do pracovných skupín, s tabletmi v rukách riešili úlohy  oblasti financií, zamýšľali sa nad dôsledkami globalizácie, rozpočtovali, debatovali, súťažili a vyskúšali si teamwork. Na konciprehliadky si ešte raz preverili, koľko sa počas dvoch zaujímavých hodín z danej oblasti naučili.  S potešením môžeme na záver dodať, že niektorí žiaci získali titul „finančný expert“ a napriek únavnej ceste sme všetci zažili príjemný deň plný nových vedomostí, skúseností a zážitkov.