V stredu 18. 10. 2017 sa v rámci celoeurópskeho týždňa programovania Code Week uskutoční školské kolo XXXIV. ročníka súťaže ZENIT v programovaní, kategória A a B. Súťaž prebehne v čase od 9:00 do 13:00. Súťažiacim držíme palce.
M.Číž
Novinky
Zenit v programovaní - školské kolo
17. 10. 2017
Exkurzia žiakov Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici do Bratislavy
16. 10. 2017Dňa 10. októbra 2017 absolvovali žiaci IV. B, IV. C, III. A a II. A tried celodennú exkurziu do Bratislavy.
Cieľom exkurzie bola v rámci profesijnej orientácie a výberu ďalšieho vysokoškolského zamerania návšteva výstavy Akadémia & Vapac 2017 – veľtrhu štúdia a kariéry.
Na veľtrhu mali žiaci možnosť priamo konzultovať s pracovníkmi jednotlivých vysokých škôl, fakúlt, ústavov, inštitútov o možnostiach ich ďalšieho štúdia. Ich záujem a otázky boli nasmerované na možnosti ponúkaných študijných programov pre nasledujúci akademický rok, na možnosti prijatia bez prijímacích skúšok, na iné kritériá prijatia, absolvovanie Scio testov alebo testov špeciálnych študijných predpokladov, na možnosti ubytovania, štipendiá, štúdium v zahraničí.
Zároveň mali možnosť získať kontakty na inštitúcie ponúkajúce jazykové pobyty v zahraničí, štúdium na stredných školách v zahraničí, na vysokoškolské štúdium a možnosti štipendií v zahraničí.
Po absolvovaní výstavy Akadémia & Vapac 2017 žiaci navštívili expozíciu výstavy Body the exhibition – odhaľte tajomstvo ľudského tela. Expozícia poskytla obraz o jednotlivých orgánových sústavách, o orgánoch, ich prípadných patologických zmenách. Na záver expozície si mohli žiaci vyskúšať resuscitáciu na resuscitačných figurínach alebo spôsob samovyšetrenia, pri ktorom je možné odhaliť vznik nádorového ochorenia.
Veríme, že program exkurzie bol pre žiakov zaujímavý a najmä veľtrh vysokých škôl mnohým ešte nerozhodnutým pomohol nájsť cestu na vysokú školu.
Miroslava Kováčová
Študentská kvapka krvi v našej škole
17. 10. 2017Je jedno čo študuješ #nemajlenkecy a poď darovať krv – Študentská kvapka krvi v našej škole
Dňa 18. októbra 2017 sa v priestoroch Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici uskutoční dobrovoľný odber krvi Študentská kvapka krvi 2017, organizovaný v spolupráci s Národnou transfúznou službou z Banskej Bystrice a Slovenským Červeným krížom v Banskej Štiavnici.
Slovenský Červený kríž aj na túto jeseň pripravil celoslovenskú kampaň Študentská kvapka krvi. Prijmú žiaci výzvu a prekonajú svoje obavy?
Podľa prieskumu medzi mladými ľuďmi najčastejším dôvodom, pre ktorý nechodia darovať krv, je strach z množstva odobratej krvi. Prieskum robili študenti Katedry marketingovej komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorí spolu so Slovenským Červeným krížom pripravili tohtoročnú Študentskú kvapku krvi.
Tvárami kampane sú mladí ľudia - dobrovoľníci SČK, ktorí sa pomocou hashtagov #nemajlenkecy a #nebudodveci prihovárajú svojim rovesníkom - študentom rôznych odborov.
Heslom tohtoročnej kampane je Je jedno čo študuješ #nemajlenkecy a poď darovať krv, stačí prísť na odberové miesto a darovať krv. Tým, že odberovým miestom sa stane práve naša škola, sa snažíme priblížiť tento vysoko humánny čin čo najbližšie k našim žiakom.
Ako prví prijali výzvu budúci zdravotníci, ktorí kampaň odštartujú v pondelok 16. októbra mobilným odberom na Strednej zdravotníckej škole na Záhradníckej ulici v Bratislave.
Študentská kvapka krvi je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR. Má celoslovenskú pôsobnosť s dosahom najmä na školy, firmy a organizácie. Cieľom kampane je rozšíriť rady pravidelných darcov a získať prvodarcov z radov študentov. Potrvá do 17. novembra 2017.
Veríme, že kampaň Študentská kvapka krvi osloví našich žiakov ako aj zamestnancov a rozhodnú sa darovať tak vzácnu tekutinu akou je krv.
Mgr. Miroslava Kováčová
.
Prednáška v Galérii Schemnitz
13. 10. 2017V utorok 10. októbra 2017 sa žiaci našej školy zúčastnili v Galérii Schemnitz prednášky na tému Jazyk výtvarného diela a jeho čítanie. Prednášku viedol ju PhDr. Vladimír Beskid, slovenský historik umenia. Žiaci mali možnosť zoznámiť sa tým ako čítajú umelecké diela odborníci, aké symboly sú v dielach skryté a pri laickom pohľade ľahko prehliadnuteľné. Pán Beskid vo svojej prednáške nevynechal ani najnovšie trendy v umení, ktoré často pôsobia kontroverzne. Veríme, že nešlo o poslednú prednášku tohto typu, lebo naši žiaci majú o umenie záujem a pán Beskid prisľúbil, že im rád priblíži aj ďalšie témy z oblasti umenia a architektúry.
Európska noc výskumníkov
20. 10. 2017Dňa 29. septembra 2017 sme sa my žiaci I. A a I. B triedy zúčastnili na Európskej noci výskumníkov, kde bolo pre nás pripravených 24 vedeckých stánkov s rôznymi prezentáciami. Napr: Simulátor prevrátenia vozidla, Farebný 3D svet, Pozor na suveníry z dovolenky, Veda v našom tele, Vytvorené z jazyka a reči, Priblíž sa športovým hviezdam apod. Tento rok mottom festivalu bolo „Made by Science - Vytvorené vedou“.
V dopoludňajších hodinách nás v sálach Cinemaxu čakala zaujímavá vedecko-popularizačná prednáška -Trendy budúcnosti. Štáty, spoločnosti a ľudia, ktorí tvoria budúcnosť. Cieľom bolo poukázať na obrovský rozvoj vedy a techniky, na rýchlosť, s ktorou sa mení svet.
Farebný 3D svet
Zo všetkých vedeckých stánkov ma najviac zaujal stánok Farebný 3D svet.
Čo je to?
Je to zariadenie, ktoré dokáže tvoriť trojdimenzionálny objekt na základe digitálnych 3D dát. Proces sa nazýva 3D tlač. Je to spôsob výroby, kedy postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt a zároveň pri ňom nevzniká nijaký odpad.
Samuel, Viliam
Stanovištia, ktoré sa mi páčili
Veda na zjedenie: Zistili sme ako sa vyrába víno a pivo. Ochutnali sme slady – plzenský, karamelový, farebný, ochutnali sme rôzne druhy medu z rozličných krajín.Súčasťou tohto stanovišťa bola aj tvorba červeného farbiva z jablkovej šupky, ktoré má pozitívny vplyv na tvorbu červených krviniek.
Odhaľ tajomstvá magickej chémie: Pozorovali sme rôzne farebné pokusy, ktoré nám boli aj vysvetlené.
Priblíž sa športovým hviezdam: Skúsili sme si aké je ťažké udržať rovnováhu na rôznych povrchoch.
Patrícia, Anežka
Najviac sa nám páčil stánok Jadrovej elektrárne Mochovce
Mali sme možnosť dozvedieť sa, že rôzne formy žiarenia sú všade okolo nás, aká je maximálna ročná dávka žiarenia pre človeka, čo je to Sievert, aká je nebezpečná dávka žiarenia, ale aj to, že let do new Yorku a späť nám pridá 0,07 mSv.
V prezentácii, ktorá hovorila o budúcnosti sme sa presvedčili, že úspešní ľudia ako napr. zakladateľ najväčšej sociálnej siete Mark Zuckerberg alebo majiteľ firmy, ktorá tvorí automobily Tesla – Elon Muskovplyvňujú a pretvárajú budúcnosť.
Sandra, Nina
Tento festival veľmi pozitívne hodnotíme. Dal nám veľmi veľa nových skúseností a poznatkov do života a pomohol nám v obohacovaní a rozvoji našich vedomostí.
Trieda I.A, I. B
Európsky deň jazykov
4. 10. 2017Európsky deň jazykov, ktorý si pripomíname 26. septembra, sme tento rok oslávili 28. septembra z organizačných dôvodov. Napriek tomu nestratil nič na svojej atraktívnosti pre našich študentov. Aj tento rok sme mali bohatý program . Žiaci sa mohli dozvedieť o Rusku a letnom kurze v Moskve, ktorý absolvovali naši žiaci v lete. Zaujímavé prezentácie o kultúre spojené s ochutnávkou tradičných jedál mohli „ navštíviť „ v Španielsku a na ostrove Réunion , patriacemu Francúzsku. V španielskom duchu bol vedený aj kurz tanca -salsa, ktorý prebiehal hneď po prezentácii.
Názor cudzincov na Slovensko , ako ho vidia svojimi očami naši lektori z Holandska a Austrálie žijúci u nás, si mohli vypočuť žiaci počas vtipných, ale aj vážnych prezentácií a diskusií.
Prínosom a obohatením bola prezentácia o aukciách umeleckých diel vo Veľkej Británii, ktorá bežne nie je prístupná pre návštevníka Británie. Do ďalekého Japonska nás priviedli naše dve žiačky, ktoré nás sprevádzali kultúrou, zvykmi, jazykom , ale aj obyčajným životom obyvateľov tejto krajiny.
So slovenskými nárečiami, zvykmi, tradíciami sa žiaci zoznámili počas pesničiek, tancov a krátkych scénok. Autentickú atmosféru dotvárali krásne slovenské kroje a hudba , ktorú predviedli naši žiaci hrajúci na harmonike a husliach.
Ďakujeme všetkým žiakom a pedagógom, ktorí sa podieľali na organizovaní tohto sviatku a obohatili nás všetkých o nové poznatky a informácie.
Marťuševová
Žijeme kultúrou
1. 10. 2017V utorok 26.9.2017 sa študenti a pedagógovia nášho gymnázia zúčastnili predpremiéry hry Mila Urbana - Beta, kde si? v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Inscenácia s aktuálnou medzigeneračnou tematikou a výrazným mravným posolstvom bola i pre študentov pútavým titulom, keďže Milo Urban má svoje pevné miesto v učebných osnovách. V autentickom slovenskom ľudovom prostredí sa rozvíjala tragédia dievčiny Bety, ktorá sa opovážila vzdorovať nalinkovanému osudu. Hra o tom, čo všetko dokáže ľudská zloba, mala veľmi pozitívny ohlas. Dúfame, že sa nám podarí opäť zorganizovať takéto príjemné divadelné popoludnie.
Na univerzitu v Spojenom kráľovstve
26. 9. 2017V piatok 22.9. sa v malej aule konala beseda o možnostiach VŠ štúdia v Spojenom kráľovstve pre študentov končiacich ročníkov bilingválnej formy štúdia. Informácie im podala Simona Vrabcová z poradenskej agentúry pre štúdium vo Veľkej Británii UniLink. Ďalšie informácie nájdete a kontaktovať ich môžete na stránke www.unilink.sk . V prípade záujmu o štúdium v angličtine v iných krajinách (Holandsko, Dánsko, Fínsko) sa môžete obrátiť na agentúru InterStudy. Spomeniem, že jednou z podmienok štúdia v UK je absolvovanie jazykovej skúšky IELTS, ktorú poskytuje British Council a absolvovať ju môžete aj na našej škole, ktorá je Examination Centre British Council.
MB
Fotograf the Beatles a krajania
26. 9. 201714. septembra sa 40 gymnazistov zúčastnilo besedy s redaktormi krajanských Slovákov v rámci Tvorivej školy žurnalistiky. V priestoroch auly chemických laboratórií bývalej Banskej akadémie na SPŠ Mikovíniho im organizátori z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí predstavili novinárov a fotografov z Kanady, Maďarska, či Srbska. Porozprávali sme sa o problémoch Slovákov v zahraničí, ale aj o živote v jednotlivých krajinách a ako si v tomto svete poradiť so strácajúcou sa kultúrou menšín. Nakoniec vystúpil spisovateľ Marián Pauer s profilom o slávnom fotografovi Dežovi Hoffmanovi, rodákovi z Banskej Štiavnice. Jeho tvorba, najmä ako dvorného fotografa theBeatles, bola aj hlavnou témou celého týždňového semináru. Ďakujeme za pozvanie a cenné informácie.
MB
Gymnazisti – aušusníci v Salamandrovom sprievode 2017
26. 9. 2017Ak sa dnes niekto o vás vyjadrí, že ste „aušusník“, tak asi nie ste veľmi šikovný remeselník. V minulosti to však bola prezývka pre banských predákov, absolventov Banskej akadémie v Banskej Štiavnici. Práve tieto kostýmy už tradične nesú gymnazisti v sprievode, ktorý si pripomína tradície vysokého školstva a dejín nášho mesta – v Salamandrovom sprievode. Ako tradične boli gymnazisti oblečení do historických kostýmov v červenej, bielej a zelenej farbe, s koženou zásterou na „banskom mesiaci“. Niektorí niesli rakvu a niektorí lampáše, kladivká a banícke valašky - fokoše. Zábery zo sprievodu z 8. septembra 2017 si môžete pozrieť v archíve RTVS od 29 minúty na: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/135264#1922 Všetkým účastníkom veľmi ďakujeme v mene školy a mesta, že dokážu oceniť význam tejto tradície a svojou účasťou tak prispieť k sláve svojej Almta Mater. Zdar Boh!
MB
Európsky deň jazykov
20. 9. 2017Vážení pedagógovia a žiaci základných škôl!
Srdečne Vás pozývame pripomenúť si s nami vo štvrtok 28. septembra 2017
„Európsky deň jazykov“
od 7.45 do 11.30 v budove Gymnázia A. Kmeťa, Kolpašská 1738/9 Banská Štiavnica
Žiaci a učitelia našej školy pripravili prezentácie spojené s rôznymi hrami a aktivitami. Tento rok môžete s nami navštíviť Španielsko, Veľkú Britániu, ale aj krajinu, ktorá patrí Francúzsku, ale neleží vo Francúzsku. Zastavíme sa na Slovensku a dozvieme sa, ako sa cudzinci pozerajú na našu krajinu . Zablúdime trochu netradične do ďalekého Japonska. Zároveň sa môžete zapojiť a niečo sa naučiť .
Tešíme sa na Vás
Návšteva z Holandska
18. 9. 2017V dňoch od 4.9.-7.9.2017 sme hostili kolegyne z Holandska z Gymnázia RGO z mesta Middelharnis. Cieľom ich návštevy bolo oboznámiť sa s prostredím na našej škole a naplánovať výmenné pobyty našich žiakov medzi krajinami. V prípade záujmu žiakov sa do Middelharnisu vycestuje v apríli a my ich uvítame následne v júni.
Pamätný deň holokaustu
11. 9. 2017Pamätný deň holokaustu si žiaci Gymnázia Andreja Kmeťa pripomenuli 7. 9. 2017 návštevou Múzea holokaustu v Seredi. V Seredi sa síce nenachádzali žiadne plynové komory, ale bol tam pracovný tábor pre židov, ktorým podľa Židovského kódexu vyplývala povinnosť pracovať. Pozreli sme si aj výpovede samotných obetí. Veľmi silný bol odkaz Heleny Weinwurmovej, ktorá chcela v závere filmového dokumentu upozorniť na dve veci: aby si dnešní ľudia vážili každé jedlo a aby sme už nikdy nedopustili, že niekoho budú prenasledovať a týrať pre jeho národnosť, pôvod či rasu.
Zo Serede sme sa presunuli do Bratislavy, kde sme si prezreli Staré mesto – Dóm sv. Martina, sochu Čumila i Kostolík sv. Alžbety. Vo večerných hodinách sme sa presunuli do Divadla P. O. Hviezdoslava, kde sa prinavrátila česť obetiam holokaustu tým, že sa prečítali ich mená, keďže v koncentračnom tábore boli len číslami. Na pódiu mená prečítali osobnosti spoločenského a kultúrneho života, prihovoril sa aj pastor apoštolskej cirkvi, zaznela aj židovská modlitba i židovské piesne. Z rozhovoru s profesorkou dejepisu jasne vyplynulo, že snom mnohých učiteľov je, aby sme nemuseli žiakom vôbec vysvetľovať, ako mohlo dôjsť k vyvražďovaniu židovského obyvateľstva. Ak už o holokauste učíme, tak určite aj preto, aby sme poukázali na jeho krutosť. Urobme všetko pre to, aby sa už nikdy nič podobné nezopakovalo.
Mgr. Marek Žilík
Slávnostné otvorenie školského roka 2017/18
22. 8. 2017Slávnostné otvorenie školského roka 2017/18 sa uskutoční dňa 4.septembra 2017 (pondelok) o 8.00h v priestoroch auly.
Po slávnostnom otvorení žiaci 1.ročníkov budú mať triednické práce do 12.00h. Je potrebné, aby si so sebou priniesli prezúvky a písacie potreby. Žiaci ostatných tried pôjdu domov.
V utorok 5.septembra 2017 sa vyučovanie začne o 7.45h.
Živá hodina biológie
7. 7. 2017Dňa 8.6.2017 (štvrtok) sme v rámci hodiny biológie navštívili základnú školu Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Táto škola je známa tým, že sa na nej vyučuje sokoliarstvo. Sprevádzala nás Nikolett Lakyová , žiačka nášho gymnázia a zároveň bývalá žiačka tejto základnej školy. Taktiež sa nám venoval náš lektor anglického jazyka Nicholas Gerrhard, ktorý súčasne okrem našej školy pôsobí aj na spomínanej škole. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o rôznych dravcoch, ktoré sme si mali možnosť aj naživo pozrieť či pohladkať. Prezreli sme si japonskú záhradu, bylinkovú záhradu, vertikálnu záhradu ozdobujúcu stenu školy a taktiež tropickú záhradu, v ktorej sa nachádzalo aj akvárium s jesetermi, korytnačkami a s najväčšou sladkovodnou rybou na svete. Žiaci základnej školy si pre nás pripravili pekný program, v ktorom nám predstavili jednotlivé dravce a predviedli ich let.
Touto cestou ďakujeme p.p. Pažickej za sprostredkovane exkurzie .
Virtuálny les
7. 7. 2017Trieda 3.B nedávno na jeden deň vymenila školské lavice za návštevu Technickej univerzity vo Zvolene. Pýtate sa prečo? Aby sme zažili a videli niečo nové.
Ako sme neskôr zistili, ukážka virtuálneho lesa nás nielen vtiahla do sveta logistiky výrubu stromov podľa ich lokácie, ale aj ukázala, že technika už v mnohom predčila naše vnímanie. Zistili sme, že náš mozog nedokázal dokonale rozlíšiť 3D simuláciu od reality, a preto bolo pre niektorých zvláštne až nepríjemné prechádzať cez stromy alebo padať z výšky korún stromov.
Pre ukážku dojmov z exkurzie som požiadala dvoch žiakov našej triedy o stručné zhodnotenie ekurzie.
Richard Floch:
"Myslím, že bolo veľmi významné vidieť,ako veda a technika pokračuje vpred v symbióze s prírodou. Mohli sme nahliadnuť do "zákulisia" lesníctva, ukážky jeho logistiky a plánovania."
Dário Vilmon:
"Pre mňa to bolo niečo nové, niečo, čo som ešte nezažil. Bolo to veľmi zaujímavé aj náučné zároveň. Dozvedel som sa veľa nových poznatkov o lese a technike používanej v lesníctve. Celkovo teda túto exkurziu hodnotím pozitívne."
Ďakujeme za možnosť zažiť a zistiť niečo nové a tešíme sa na ďalšiu exkurziu. Tak... Kam to bude?Veronika Kvietková za III. B
Deň talentov
28. 6. 2017Dňa 26. júna 2017 sme zorganizovali „Deň talentov“ , v ktorom sa predstavili naši talentovaní žiaci. Mohli sme si pozrieť divadelné, hudobné, recitačné, filmové predstavenia spolu s výstavou výtvarných diel.
Škola už dávno nie je len učenie, ale aj rozvíjanie schopností , talentu a zručností.
Na našej škole je veľa žiakov, ktorí sa venujú popri štúdiu zmysluplnej činnosti vo voľnom čase. Napríklad sa venujú hudbe, maľovaniu, písaniu básní a iným tvorivým činnostiam. Samozrejme nezabúdame na tých , čo sa venujú športu.
Vyzvali sme všetkých , ktorí sa chceli podeliť o svoje nadanie. Možno sa nám podarilo žiakov aj motivovať, povzbudiť aby si našli čas a rozvíjali svoje danosti, pretože si myslíme, že umenie robí svet lepším.
V programe sa predstavili členovia našej divadelnej skupiny ACT AKT a iní : Dominika Rendlová z III. C- hra na flaute a v úlohe Hamleta – anglický originál, Barbora Sombathyová z II. A hra na husle a úloha Zuzy, a Petra Slaná z II. A v úlohe , Dory v hre „Ženský zákon“, Barbora Fričová a Julka Hudáková z II. B v hre „Rómeo a Júlia“- anglický originál, Ema Rýdza a Dominik Križan z II. B – španielska verzia . Paulína Petrášová a Petra Rybáriková z I. B s krátkym filmom o Banskej Štiavnici. Richard Žember z I. A a hra na gitare a hudobný doprovod Ester Gašparovej – spev a Ema Mičurová z I.A – recitácia. Laura Kordíková , žiačka IV.C sa aktívne podieľa na výzdobe našej školy nástennými maľbami. Jej diela sme obdivovali na výstave vo vestibule školy. Spolu s ňou vystavovali aj Katarína Glezgová z I. A, Alexandra Močárová z I. C a Alena Považanová z III. C. celým programom sprevádzali Viktória Bitušíková a Ema Rýdza. Všetkým pekne ďakujeme za výstúpenie a program.
Naozaj máme šikovných žiakov a dúfame , že na budúci školský rok sa ich predstaví oveľa viac.
I.Marťuševová
Najlepší na Slovensku aj v Európe
28. 6. 2017Najlepší na Slovensku aj v Európe v riešení logických úloh a hlavolamov sú naši študenti Dorota Nižňanská, Sofia Andrášeková a Patrícia Ivaničová. V druhom kole medzinárodnej súťaže s meraním času Genius Logicus (apríl – máj 2017) obsadili prvé tri miesta nielen na Slovensku ale aj v Európe. Aj ostatní úspešní riešitelia sa vzhľadom na celkový počet účastníkov umiestnili na výborných pozíciách. Gratulujeme.
Celoslovenské výsledky:
Dorota Nižňanská (II.B) – 1. miesto, Sofia Andrášeková (IV.B) – 2. miesto, Patrícia Ivaničová (IV.A) – 3. miesto.
Eliška Michnová (I.C) – 12. miesto, Lucia Ľalíková (I.C) – 13. miesto, Viktória Bitušíková (II.B) – 15. Miesto, Pavla Prieberová (IV.A) – 14. miesto, Denis Paulovič (II.A) – 19. Miesto, Erik Mudrák (IV.B) – 40. miesto, Agnesa Káčerová (II.A) – 54. miesto, Dominika Luptáková (II.A) – 55. miesto.
Medzinárodné výsledky:
Dorota Nižňanská (II.B) – 1. miesto, Sofia Andrášeková (IV.B) - 2. miesto, Patrícia Ivaničová (IV.A) – 3. miesto
Eliška Michnová (I.C) – 29. miesto, Pavla Prieberová (IV.A) – 29. miesto, Lucia Ľalíková (I.C) – 30. miesto, Viktória Bitušíková (II.B) – 35. miesto Erik Mudrák (IV.B) – 84. miesto, Agnesa Káčerová (II.A) – 103. miestoCelkovo súťažilo spolu 1083 žiakov v kategóriách starší študenti a mladší študenti. Podrobné výsledkové listiny s umiestnením všetkých žiakov sú na nástenke školy, ako aj na webovom portáli súťaže. Všetci úspešní riešitelia získali medzinárodné certifikáty s umiestnením aj hodnotením, ktoré dostanú na slávnostnom ukončení školského roka.
M. Číž
PUTOVANIE DO BARCELONY
19. 6. 2017Celý rok sme sa nato chystali a zrazu je to za nami. Ale máme načo spomínať a radi sa o naše dojmy z nezabudnuteľného výletu do metropoly Katalánska podelíme.
Prvé miesto, v ktorom sme sa na ceste do Barcelony zastavili, bolo Monako. Prešli sme historické centrum, navštívili Oceánografické múzeum, kniežací palác a oddýchli si pri mori. Spoločná fotografia nás zachytáva na konci dňa.
Nasledujúce dni sme už trávili v Barcelone a naša prehliadka začala na Plaza de Catalunya, pokračovali sme na najznámejšiu ulicu plnú stánkov, vôní a pouličných umelcov - La Rambla, prezreli si gotickú časť Barrio Gótico s jej zákutiami a nakoniec sa ešte pokochali na monumente Krištofa Kolumba. Neobišli sme ani miesta, ktoré v Barcelone prilákajú najviac turistov ako park Güell a katedrálu Sagrada Familia. Sú dielami toho istého architekta Antoniho Gaudího. Krásne na fotografiách, neuveriteľné naživo. Gaudi nechal kúsok od Sagradi Familie postaviť školu pre deti robotníkov. Neodolali sme a v zachovanej učebni sme si na chvíľu sadli do lavíc, kde sedávali aj žiaci pred sto rokmi. Okrem nezabudnuteľnej atmosféry mesta sme mali možnosť vidieť Barcelonu aj z vyhliadky na úpätí vrchu Montjuic alebo z nádhernej dominanty mesta kopca Tibidabo, na ktorom sa týči kostol Sagrada corazón de Jesus.
Hoci sme veľa pochodili, veľa videli, nemohli sme si nechať ujsť aj atrakciu, ktorá má najväčšie čaro po zotmení a to farbami hrajúcu Magickú fontánu, ktorá pri tónoch hudby pôsobila ešte čarovnejšie.
Z Barcelony sme odchádzali plní dojmov, no čakal nás ešte jeden nezabudnuteľný zážitok, návšteva francúzskeho mesta Chamonix, odkiaľ sme sa lanovkou dostali pod úpätie masívu Mont Blanc.
Potom ako sme videli katalánsku architektúru, sme zrazu stáli pod najvyšším vrchom Európy a myslím, že naše putovanie krajšiu a čarovnejšiu bodku ani nemohlo mať. Počasie nám prialo a tým len umocnilo dojem z nášho sedemdňového putovania.
Zuzana Horniaková