Štatút školského parlamentu
Štatút Školského parlamentu
Preambula
V zmysle ustanovenia § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa vydáva tento štatút Školského parlamentu zriadenej pri Gymnáziu Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici.
Článok I.
Základné ustanovenia
1. Školský parlament (ďalej ŠP) školského zariadenia sa zriaďuje pri Gymnáziu Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici.
2. Sídlo ŠP je zhodné so sídlom školy, pri ktorej je zriadený.
Článok II.
Pôsobenie a poslanie Školského parlamentu
1. ŠP je ustanovený podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2. ŠP je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania, reprezentuje žiakov gymnázia, zastupuje a obhajuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy.
3. Členstvo v ŠP je čestná funkcia.
Článok III.
Činnosť Školského parlamentu
1. ŠP sa vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje.
2. ŠP navrhuje alebo sa vyjadruje k návrhu na vymenovanie a odvolanie riaditeľa školy.
3. ŠP sa vyjadruje ku koncepčným zámerom rozvoja školy a ku skutočnostiam uvedeným v § 3 ods. 7 zákona SNR č. 524/1990 Zb. a to najmä :
i. K návrhu na počty prijímaných žiakov.
ii. K návrhu na zavedenie voliteľných a nepovinných predmetov a predpokladaných počtov žiakov v týchto predmetoch
iii. K návrhu na úpravu v učebných plánoch.
iv. K informáciám o pedagogickom a materiálnom zabezpečení výchovno- vzdelávacieho procesu.
v. k návrhu rozpočtu
4. ŠP rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi školy a vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov aj navonok.
5. ŠP prijíma, konzultuje, a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.
6. ŠP iniciuje školskú záujmovú činnosť.
7. ŠP sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.
Článok IV.
Zloženie školského parlamentu a spôsob voľby jej členov
1. ŠP má 5-17 členov
2. Členmi školského parlamentu sú zastupovaní všetci žiaci školy.
3. V každej triede, okrem maturitných ročníkov sa zvolí jeden zástupca tajným hlasovaním.
4. Členmi ŠP sa stávajú zástupcovia tried, ktorí získali v tajných celoškolských voľbách najviac hlasov.
5. Ak viacerí kandidáti získajú rovnaký počet hlasov a z toho dôvodu zostane mandát neobsadený, vyhlásia sa nové voľby na príslušný mandát, v ktorých môžu kandidovať len títo dotknutí kandidáti. Členom školského parlamentu sa stane ten kandidát, ktorý vo voľbách získal najvyšší počet hlasov.
6. Z takto zvolených členov si na prvom zasadaní v tajnom hlasovaní ŠP zvolí predsedu, podpredsedu a tajomníka.
7. Ak zanikne členstvo v Školskom parlamente napríklad ukončením štúdia alebo odvolaním, členmi parlamentu sa stanú zástupcovia tried podľa poradia hlasov, ktoré získali v celoškolských voľbách
8. Členstvo v parlamente môže byť zrušené hlasovaním na podnet člena parlamentu alebo priamo na podnet predsedu parlamentu v prípade, ak si člen neplní úlohy stanovené parlamentom.
9. Členovia ŠP sú volení na funkčné obdobie 1 rok. Pri výnimočných situáciách po schválení riaditeľom školy sa môže funkčné obdobie predĺžiť až na 18 mesiacov.
10. Povinnosť vyhlásiť voľby do ŠP má predseda ŠP, ktorému sa končí funkčné obdobie.
11. Volebná komisia, zostavená z členov ŠP, je zodpovedná za dodržiavanie štatútu v priebehu volieb, za sčítanie hlasov a vyhlásenie výsledkov.
12. Voľby do parlamentu sa konajú každý rok koncom septembra aby bol už v októbri nový parlament zasadania schopný.
Článok V.
Práva a povinnosti člena školského parlament
1. Člen má právo:
I. voliť a byť volený
ii. navrhovať kandidátov na funkcie školského parlamentu
iii. byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania školského parlamentu.
iv. slobodne sa k nim vyjadrovať
v. hlasovať ku všetkým uzneseniam školského parlamentu.
vi. predkladať na rokovanie školského parlamentu námety a materiály.
2. Člen školského parlamentu je povinný sa zúčastniť na jej zasadnutí. Neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujme o výkon funkcie a neplnenie povinností člena školského parlamentu podľa tohto štatútu.
3. Člen školského parlamentu je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi.
4. Člen školského parlamentu je povinný plniť úlohy, ktoré mu boli pridelené. Opakované neplnenie si povinností sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie na čo môže byť rozhodnutím predsedu zbavený funkcie a vylúčený z parlamentu.
Článok VI.
Pravidlá rokovanie školského parlamentu
1. ŠP na svojom prvom zasadnutí zvolí predsedu, podpredsedu, tajomníka a zapisovateľa školského parlamentu. Musí zároveň potvrdiť Štatút ŠP
2. Predsedu a podpredsedu ŠP volia členovia ŠP v tajnom hlasovaní. V prípade rovnosti hlasov sa po konzulltácii koná ďalšie kolo volieb.
3. ŠP je uznášaniaschopný, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov
4. Na platné uznesenie ŠP je potrebný nadpolovičný počet hlasov všetkých členov ŠP. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje predseda.
5. Na zmenu štatútu alebo odvolanie predsedu alebo podpredsedu ŠP je potrebná dvojtretinová väčšina všetkých členov. Osoba, ktorá odvolanie alebo zmenu štatútu navrhuje, musí mať vypracovanú komplexnú sťažnosť týkajúcu sa daného problému, ktorá musí byť podpísaná dvomi tretinami všetkých členov parlamentu a predložená riaditeľovi školy na posúdenie objektivity.
6. Predseda ŠP je štatutárnym orgánom, ktorý má povinnosť zvolávať zasadnutie ŠP minimálne raz za mesiac. Musí to oznámiť každému členovi ŠP a vedeniu školy aspoň päť dní vopred. Zároveň zverejní oznam o mieste a čase konania zasadnutie. Členovia sú povinní vopred oznámiť svoju prípadnú absenciu na stretnutí.
7. Každé zasadnutie ŠP musí byť otvorené predsedom. Predseda poverí vedením zápisnice a prezenčnej listiny zo zasadnutia zapisovateľa, v prípade jeho neprítomnosti iného člena parlamentu.
8. Z každého zasadnutia ŠP sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.
9. Na každom zasadnutí môžu byť prítomní členovia vedenia školy, pedagogického zboru a žiaci.
10. Členovia parlamentu, ktorí boli právoplatne zvolení v riadnych voľbách, majú hlasovacie, diskusné a navrhovacie právo.
11. Členovia vedenia školy a pedagogického zboru majú diskusné a navrhovacie právo.
12. Žiaci , ktorí neboli zvolení, ale zúčastňujú sa schôdze ako pozorovatelia, majú navrhovacie a diskusné právo.
13. Osoba, ktorá nedodržuje svoje práva a neprimerane svojmu postaveniu sa zapája do priebehu schôdze, môže byť na podnet predsedu vykázaná zo schôdze.
14. Predseda má právo jedno zasadnutie mesačne organizovať počas vyučovania. Takéto zasadnutie sa nazýva mimoriadna schôdza. Ďalšie schôdze sa musia uskutočniť mimo vyučovania.
15. Počas volieb zástupcu žiakov do Rady školy sa volí jeden z kándidátov, ktorí boli nominovaní na túto funkciu žiakmi školy. Schvaľujú ho len členovia ŠP, pričom musí byť prítomná polovica členov ŠP. Na platné zvolenie musí kandidát dostať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných členov.
Článok VII.
Práva a povinnosti ŠP
Školský parlament má tieto práva a povinnosti:
i. právo byť informovaná o pláne práce školy, ktorý sa týka mimoškolskej a záujmovej činnosti, podávať návrhy na jeho zmeny a doplnenie.
ii. právo podávať návrhy na použitie časti finančných prostriedkov rodičovského združenia, ktoré sú určené pre žiakov.
iii. právo podávať návrhy na zmenu či doplnenie vnútorného poriadku školy.
iv. právo podávať návrhy na estetizáciu interiéru školy, budovy a areálu školy a aktívne sa na nej podieľať
v. právo obrátiť sa na vedenie školy v prípade nerešpektovaných práv dieťaťa či ich porušovania zo strany pedagógov či spolužiakov.
vi. právo informovať o svojej činnosti a pripravovaných podujatiach prostredníctvom školského rozhlasu, nástenných novín, internetovej stránky školy a lokálnej televízie.
vii. právo podávať návrhy na úsporu energií, ochranu majetku školy a aktívne sa na nich podieľať.
viii. povinnosť vypracovať na začiatku školského roka plán práce ŠP, ktorý je pre ŠP záväzný. Plán je možné počas školského roka upraviť.
ix. právo organizovať po dohode s vedením školy podujatia, akcie a súťaže pre žiakov, ako sú:
· Besiedky, akadémie, zábavné a tanečné podujatia a pod.
· Súťaže o najkrajšiu triedu, najkrajšiu nástenku, najzdatnejšiu triedu a pod.
· Športové a vedomostné súťaže a pod.
Článok VIII.
Povinnosti predsedu ŠP
1. Predseda ŠP je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť ŠP a koná v jej mene. Rozhoduje o všetkých záležitostiach ŠP , ak nie sú štatútom vyhradené do pôsobnosti iných orgánov.
2. Predseda ŠP zvoláva, pripravuje a riadi schôdze ŠP. V prípade jeho neschopnosti vykonávať svoju funkciu, povinnosti preberá podpredseda ŠP.
Článok IX.
Hospodárenie Školského parlamentu
1. ŠP zabezpečuje svoju činnosť z prostriedkov rozpočtu školy na tento účel určenými v súlade s osobitnými predpismi, z prostriedkov získaných od Združenia rodičov a priateľov školy pri Gymnáziu A. Kmeťa a z dobrovoľných príspevkov.
2. ŠP nemá vlastný majetok
3. ŠP pripraví požiadavky na financovanie jednotlivých aktivít podľa harmonogramu práce ŠP najneskôr 1 mesiac po prvom zasadnutí novozvoleného parlamentu.
Článok X.
Záverečné ustanovenia
1. Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí ŠP pri Gymnáziu Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici dňa 15.11.2022 a od tohto dňa nadobúda platnosť.
V Banskej Štiavnici dňa 15.11.2022
Činnosť Školského parlamentu a jej štatút schvaľuje
PhDr. Renata Mikulášová
Riaditeľka školy