PK Matematika a práca s informáciami
PREDMETOVÁ KOMISIA matematika a práca s informáciami
ČLENOVIA KOMISIE:
Mgr. Miroslava Kováčová, vedúci predmetovej komisie
Mgr. Herdová Ľubica
Matematika - fyzika
Mgr. Číž Martin
Informatika – fyzika - chémia
Mgr. Šušoliak Bohuslav
Matematika – geografia – nemecký jazyk
RNDr. Kyseľová Katarína PhD.
Matematika – biológia
Mgr. Trubanová Júlia
Matematika - biológia
Mgr. Zachar Štefan PhD.
Informatika
Mgr. Kováčová Miroslava
Matematika - biológia
Štúdium predmetov z vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami prispieva k rozvoju kompetencií:
kompetencia uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti v oblasti vedy a techniky
- používať matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách,
- používať základy prírodovednej gramotnosti, ktorá umožňuje robiť vedecky podložené úsudky, používať získané operačné vedomosti na úspešné riešenie problémov,
kompetencia riešiť problémy
- uplatňovať pri riešení problémov vhodné metódy založené na analyticko-kritickom a tvorivom myslení,
kompetencia v oblasti informačných a komunikačných technológií
- dokázať vytvoriť jednoduché tabuľky a grafy a pracovať v jednoduchom grafickom prostredí,
- osvojiť si základné zručnosti v oblasti IKT ako predpoklad ďalšieho rozvoja,
sociálne komunikačné kompetencie
- využívať všetky dostupné formy komunikácie pri spracovaní a vyjadrovaní informácií,
- prezentovať sám seba a výsledky svojej práce na verejnosti, používať odborný jazyk.
Cieľom vyučovania matematiky a informatiky je poskytnúť žiakom také vedomosti a zručnosti, ktoré im umožnia úspešne zvládať štúdium ostatných prírodovedných predmetov, ale aj úspešné pokračovanie v štúdiu matematických odborov, vysokých škôl s technickým zameraním, vysokých škôl prírodovedného alebo ekonomického zamerania.
CIELE PRE ŠKOLSKÝ ROK 2024/2025:
Podporovať a viesť talentovaných žiakov k zapájaniu sa do rôznych foriem mimoškolskej činnosti, pričom je nutné sledovať u nich únosnú mieru zaťaženosti. Budovať u nich kreativitu v myslení pri riešení náročnejších úloh.
S vyššou intenzitou sa zamerať na žiakov schopných a ochotných riešiť zadania matematickej olympiády, zadania korešpondenčných seminárov organizovaných vysokými školami, naďalej podporovať angažovanosť žiakov v súťažiach iBobor, Genius logicus, Genius mathematicus, Matematický klokan, MAKS, Generácia €, finančná olympiáda, ekonomická olympiáda a v iných matematických a informatických súťažiach.
Diferencovane s ohľadom na záujem o ďalšie vysokoškolské štúdium pripravovať žiakov na maturitné skúšky a úspešné zvládnutie prijímacích skúšok na vysoké školy.
Aktívne sa podieľať na tvorbe Školského vzdelávacieho programu Gymnázia Andreja Kmeťa. Požadovať, aby v ňom mali trvalé zastúpenie predmety matematika, seminár z matematiky, cvičenia z matematiky, informatika, programovanie. Dbať na prepojenosť predmetov našej PK s predmetmi vyučovanými na škole, hlavne prírodovednými.
V čoraz väčšej miere využívať vo vyučovacom procese hodín matematiky IKT, inovatívne metódy vyučovania, výučbové materiály v hodinách matematiky, interaktívne cvičenia na sprístupňovanie učiva žiakom, interaktívne testy, aplikácie na preverovanie vedomostí a zručností žiakov.
Zintenzívniť aktivity podporujúce finančné vzdelávanie, zapojiť žiakov do súťaží a projektov v oblasti finančného vzdelávania, podporovať finančnú gramotnosť začleňovaním workshopov s danou problematikou od rôznych poskytovateľov. (FinQ, Viac ako peniaze, Vzdelávajme sa finančne, FLiP Viedeň).
Zintenzívniť implementáciu materiálov, pracovných listov, študijných materiálov z projektu FinQ do vyučovacieho procesu.
Aktívne pracovať v projektoch, ktoré ponúkajú rôzne finančné inštitúcie v záujme zvyšovania schopnosti žiakov myslieť a správne sa rozhodovať v kontexte financií.
Sledovať a monitorovať úroveň finančnej gramotnosti u žiakov všetkých ročníkov.
Podporovať rozvoj čitateľskej gramotnosti, posilňovať schopnosť čítania s porozumením v úlohách vyžadujúcich matematizáciu reálnej situácie. Zdokonaľovať schopnosť čítania, spracovania, interpretovania a porozumenia tabuliek, grafov, diagramov.
Realizovať aktivity zamerané na popularizáciu prírodovedných predmetov napr. matematiky, fyziky, informatiky orientované na žiakov základných škôl v regióne a blízkom okolí.
Sprístupňovať matematiku uchádzačom o štúdium v študijnom programe gymnázium, štvorročné štúdium formou prípravy na prijímacie skúšky z matematiky.
Monitorovať priebeh vyučovania a dosahované výsledky vo všetkých predmetoch najmä v predmete Seminár z matematiky II. A, III. B, C, D a III. A, IV. B, C, D formou interného testovania.
Podporovať a prehlbovať záujem o predmety PK Matematika a práca s informáciami.
PRÍPRAVA NA MATURITNÚ SKÚŠKU V PREDMETOCH MATEMATIKA A INFORMATIKA SA REALIZUJE V PREDMETOCH:
MATEMATIKA
INFORMATIKA
Matematika pre
maturantov
4 hod/týždeň
Informatika pre maturantov
2 hod/týždeň
Cvičenia z matematiky
2 hod/týždeň
Programovanie
2 hod/týždeň
Príprava na Maturitnú skúšku 2024 sa realizuje v súlade s Cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov z matematiky a Cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov z informatiky platnými od 1. septembra 2019.
Úlohy a ciele vo výchovno-vzdelávacom procese pre členov PK Matematika a práca s informáciami sú v súlade s Organizačnými pokynmi MŠVVaŠ SR a Sprievodcom školským rokom 2023/24.