Maďarsko

Kaposvár

Druhou zastávkou projektu Erasmus plus  bolo maďarské mesto Kaposvár . Pobytu sa zúčastnili Kristína Murínová, Barbora Borošková,  Laura Kordíková, Tímea Paulíková, Silvia Gunárová, Radovan Perlác, Sára Dolná a Dominika Špireková v čase od 15. do 20. apríla 2015. Účastné boli zároveň  projektové tímy zo Španielska, Rakúska, Nemecka a Maďarska.

Kaposvár je župné mesto, má asi 70 000 obyvateľov. Podľa starodávnej legendy bol založený, rovnako ako Rím, na siedmich pahorkoch. Okolo roku 500 pred naším letopočtom sa sem nasťahovali Kelti. Prvé zmienky o meste, ako ho poznáme dnes, sú z roku 1009, z ranných dôb Uhorska. Už v týchto dobách tu existoval hrad, ktorý bol neskôr zrútený. V roku 1555 Kaposvár obsadili Turci a držali ho ďalších sto rokov. O storočie neskôr sa mesto stalo sídlom župy.  Narodil sa tu aj slávny maliar József Rippl – Rónai. V meste je od roku 2000 univerzita.

My sme boli hosťom Gymnázia  Munkácsy Mihály- a, ktoré je tiež zapojené do programu Erasmus plus. Gymnázium je jedným z najväčších a najznámejších škôl v Maďarsku. Pôvodne bolo založené ako dievčenská odborná škola v roku  1918, postupne prešlo viacerými zmenami a od roku 2002 funguje ako  bilingválne päťročné gymnázium.

Počas pobytu sme sa dozvedeli  viac o maďarskom vzdelávacom systéme, ktorý je úplne odlišný od toho nášho. Hlavným rozdielom je povinnosť gymnazistov zúčastniť sa  stáže na pracovisku. Navštívili sme aj praxujúcich študentov rôznych  odborných škôl. Okrem školského systému sme sa naučili niečo o maďarských tradíciách a spoznali sme  maďarské ľudové piesne a tance .

Spoznali sme históriu regiónu a navštívili jedno z najstarších miest –Pécs. Pekným zážitkom  bola aj návšteva porcelánky Zsolnay. Neďaleko Kaposváru sme navštívili  vilu  slávneho maliara Rippl Rónai  Jószef-a.

Samozrejme  naši hostitelia nezabudli ani na šport a prírodu, tieto aktivity sme si užili na umelom jazere v športovom stredisku – „Fekete István“. Mali sme možnosť vyskúšať si plavbu na lodi, člnkovanie, ale aj cyklotrasu okolo jazera.

Posledným dňom bola návšteva farmy ľudových tradícií „ Katica“, kde nás naučili piecť tradičný domáci chlieb.

Pobyt v Kaposvári nám priniesol veľa nových zážitkov, poznatkov a nových priateľov.

Sára Dolná II.B