• Základné informácie

• Milí maturanti,

v tejto sekcii nájdete v priložených dokumentoch všetky potrebné informácie týkajúce sa maturitnej skúšky v školskom roku 2023/2024:

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole v znení neskorších predpisov. EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje NIVaM.

Časový harmonogram MS 2024

Gymnázium Andreja Kmeťa, Banská Štiavnica

Časť MS

Dĺžka trvania

September 2023

Prihlasovanie sa na MS

Do 30. septembra

12. marec 2024

EČ a PFIČ z jazyka slovenského a literatúry

250 min.

13. marec 2024

EČ a PFIČ z cudzích jazykov

180 min.B2/240min.C1

14. marec 2024

EČ z matematiky

150 min.

9. – 12. apríl  2024

Náhradný termín EČ a PFIČ

V závislosti od predmetu

Termín internej (ústnej) časti maturitnej skúšky upresníme neskôr.

Prihlásenie žiaka na maturitnú skúšku

Žiak posledného ročníka strednej školy do 30. septembra písomne oznámi triednemu učiteľovi predmety, ktoré si na maturitnú skúšku zvolil. mŽiak môže konať maturitnú skúšku len z vyučovacích predmetov (okrem výchovných vyučovacích predmetov, najmä hudobná výchova, výtvarná výchova, etická výchova) uvedených v učebnom pláne školy, v ktorých sa vzdelával. Žiak so zdravotným znevýhodnením oznámi aj spôsob vykonania maturitnej skúšky. Zmenu predmetov alebo zmenu spôsobov vykonania maturitnej skúšky písomne oznámi zástupcovi riaditeľa školy najneskôr do 15. októbra. Maturitnú skúšku na gymnáziu tvoria štyri predmety.

Predmety maturitnej skúšky pre gymnáziá:

a) slovenský jazyk a literatúra,

b) povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk,

c) dva voliteľné predmety

Jeden voliteľný predmet žiaka na maturitnej skúške podľa písmena c) je predmet, v ktorom mal žiak súčet týždenných hodinových dotácií počas štúdia na gymnáziu najmenej šesť. Do súčtu týždenných hodinových dotácií možno započítať aj hodinovú dotáciu zo seminára alebo z cvičení rovnakého zamerania

Externú časť maturitnej skúšky, písomnú formu internej časti maturitnej skúšky a ústnu formu internej časti maturitnej skúšky z predmetu zo skupiny predmetov cudzí jazyk podľa písmena b) žiak vykoná na úrovni B2 jazykovej náročnosti Spoločného európskeho referenčného rámca.

Ak si žiak zvolí zo skupiny predmetov voliteľné predmety podľa písmena c) druhý cudzí jazyk, z tohto predmetu koná iba ústnu formu internej časti maturitnej skúšky a zvolí si úroveň B1 alebo B2 jazykovej náročnosti Spoločného európskeho referenčného rámca.

Predmety maturitnej skúšky pre triedy bilingválneho gymnázia:

a) slovenský jazyk a literatúra,

b) anglický jazyk

c) dva  voliteľné predmety

Externá časť maturitnej skúšky, písomná forma internej časti maturitnej skúšky a ústna forma internej časti maturitnej skúšky z predmetu podľa odseku 4 písm. b) sa vykonávajú na úrovni C1 referenčného rámca.

Žiak môže dobrovoľne vykonať maturitnú skúšku aj z ďalšieho predmetu ktorý je súčasťou príslušného vzdelávacieho programu študijného odboru v strednej škole, ktorý žiak študuje.

Hodnotenie MS

Žiak úspešne vykoná MS z predmetu, ktorý má EČ a PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:
         nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % alebo v EČ MS získa úspešnosť             vyššiu   ako 33 %, alebo  je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % a súčasne v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %.

Žiak úspešne vykoná MS z predmetu, ktorý má EČ MS a nemá PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:
         nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % z celkového počtu bodov alebo  je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %.

Žiak úspešne vykoná dobrovoľnú EČ MS, ak v nej získa úspešnosť vyššiu ako 33 %,a dobrovoľnú PFIČ MS, ak v nej získa úspešnosť vyššiu ako 25 %.