Letná škola ekonómie Exkurzia žiakov do Bratislavy Noc výskumníkov Biela pastelka Prednáška nadácie Kronospan Európsky deň jazykov Poznaj mesto, v ktorom študuješ Workshop Amnesty International Slovensko Exkurzia Bratislava FGC tour 2014 Týždeň proti rakovine Návšteva maďarskej bilingválnej základnej školy Biomasaker Majstrovské kolo Genius Logicus Workshop Párty s Participáciou Projekt Be a leader, take the iniciative Veľtrh vysokých škôl Fiktívne študentské komunálne voľby Deň otvorených dverí UMB Banská Bystrica Do Rumunska s ADEL Dejepisná súťaž v Chebe Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu Vianočný School Fair DOD 2014 iBOBOR Červené stužky 2014 Stredoškolák Prezentácia VŠ na pôde našej školy Divadelné predstavenie skupiny ACT AKT Vianočný program Súťaž Expert Olympiáa v nemeckom jazyku Olympiáda v anglickom jazyku Genius logicus Biologická olympiáda Matematická olympiáda Deň narcisov Zatmenie Slnka Kováčova Bystrica Matematický klokan

Aktivity v školskom roku 2014/2015

Letná škola ekonómie

LETNÁ ŠKOLA EKONÓMIE 2014

Počas letných prázdnin sme mali možnosť zúčastniť sa Letnej školy ekonómie v Tatranskej Lomnici.

Filip Gontko, IV. C a Izabela Fraňová V. B keďže máme záujem o ekonómiu, možno by sme chceli v budúcnosti takýto smer aj študovať, privítali sme možnosť posilniť svoje doterajšie vedomosti z tejto oblasti prostredníctvom Letnej školy ekonómie.

Čo je Letná škola ekonómie?

Už 19. rok usporadúva nadácia F. A. Hayeka v spolupráci napr. s veľvyslanectvom USA 5-dňový kurz pre 30 študentov a 20 učiteľov z celého Slovenska. Názov Letná škola ekonómie môže znieť trochu zvláštne, ba aj odstrašujúco, ale vraví sa: „Nesúď knihu podľa obalu.“ A môžeme potvrdiť, že v tomto prípade to bolo úplne o niečom inom, ako by si mnohí mohli myslieť.

Počas dní strávených v Tatranskej Lomnici na  Letnej škole ekonómie sme získali okrem poznatkov z ekonómie, podaných veľmi zaujímavou formou od ľudí z praxe, aj mnoho iných zručností, kontaktov a zábavných zážitkov. Nehovoriac o týždni strávenom v 3-hviezdičkovom hoteli priamo pod Tatrami za zlomok skutočnej ceny. Každé ráno sme sa prebúdzali s pohľadom na „Lomničák“, aj keď ho skoro nikdy, kvôli počasiu, nebolo vidno. No a potom, sme sa pobrali na vynikajúce a bohaté raňajky.

Počas dňa sme absolvovali rôzne semináre, odborne zamerané,  ktoré nám rozvíjali ekonomické myslenie a v poobedňajších hodinách sme sa venovali rozvoju osobnosti. A večera ? To bolo niečo neskutočné! Človek tam vystriedal aj štyri chody, lebo nevedel čo si vybrať z takej širokej škály výborných jedál.

Ale čo okrem plného žalúdka a leňošenia v bazéne nám takáto akcia vlastne dala?

Išli sme tam takmer ekonomicky negramotní a odišli  sme   omnoho viac zorientovaní, s množstvom nových poznatkov a skúseností.  Naučili sme sa tam, ako prakticky funguje svet biznisu a prečo to tak vlastne je. Dalo nám to nový pohľad na ekonómiu, nielen ako na niečo, čo riešia účtovníci a ekonómovia zavretí v „kancloch“.

Najviac si však na  tejto letnej škole ceníme to, čo sme si z nej odniesli. A to sú skutočne úžasní priatelia, ktorí sa zaoberajú presne tým, čím aj my. Každý z nich je niečím výnimočný, niečím iný, no zároveň sme si podobní, a tak sa nám podarilo vytvoriť výborný kolektív. Takisto aj poznatky o tom, že niekedy sa isté veci možno zdajú byť nemožné, no stačí sa len trochu snažiť a všetko je možné.

A nakoniec sa nám podarilo získať aj certifikáty o absolvovaní   Letnej školy ekonómie.

Izabela Fraňová, Filip Gontko