• PK Matematika a práca s informáciami

PREDMETOVÁ  KOMISIA matematika a práca s informáciami

ČLENOVIA   KOMISIE:

Mgr. Miroslava Kováčová, vedúci predmetovej komisie

Mgr. Herdová Ľubica

Matematika - fyzika

Mgr. Číž Martin

Informatika – fyzika - chémia

Mgr. Šušoliak Bohuslav

Matematika – geografia – nemecký jazyk

PaedDr.  Rendlová Gabriela

Matematika – biológia

Mgr. Trubanová Júlia

Matematika - biológia

Mgr. Zachar Štefan

Mgr. Kováčová Miroslava

Matematika - biológia

Štúdium predmetov  z vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami prispieva k rozvoju kompetencií:

kompetencia uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti v oblasti vedy a techniky

• používať matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách,
          • používať  základy prírodovednej gramotnosti, ktorá umožňuje robiť vedecky podložené úsudky,  používať  získané operačné vedomosti na úspešné riešenie problémov,

kompetencia  riešiť  problémy

• uplatňovať pri riešení problémov vhodné metódy založené na analyticko-kritickom a tvorivom myslení,

kompetencia v oblasti informačných a komunikačných technológií

• dokázať  vytvoriť jednoduché tabuľky a grafy a pracovať v jednoduchom grafickom prostredí,
          • osvojiť si základné zručnosti v oblasti IKT ako predpoklad ďalšieho rozvoja,

sociálne komunikačné kompetencie

• využívať všetky dostupné formy komunikácie pri spracovaní a vyjadrovaní informácií,
          • prezentovať sám seba a výsledky svojej práce na verejnosti, používať odborný jazyk.

Cieľom vyučovania matematiky  a informatiky je poskytnúť žiakom také vedomosti a zručnosti, ktoré im umožnia úspešne zvládať  štúdium ostatných prírodovedných  predmetov,  ale aj úspešné pokračovanie v štúdiu  matematických odborov, vysokých škôl s technickým  zameraním, vysokých škôl prírodovedného alebo ekonomického zamerania.

CIELE  PRE  ŠKOLSKÝ  ROK 2023/2024:

• Podporovať a viesť  talentovaných žiakov  k zapájaniu sa do rôznych foriem mimoškolskej činnosti, pričom je nutné sledovať u nich únosnú mieru zaťaženosti. Budovať u nich kreativitu v myslení pri riešení náročnejších úloh.
          • S vyššou intenzitou  sa zamerať na žiakov schopných  a ochotných riešiť zadania matematickej olympiády, zadania korešpondenčných seminárov organizovaných vysokými školami, naďalej podporovať angažovanosť žiakov v súťažiach iBobor, Genius logicus, Genius mathematicus, Matematický klokan, MAKS, Generácia €, finančná olympiáda.
          • Diferencovane s ohľadom na záujem o ďalšie vysokoškolské štúdium pripravovať žiakov na maturitné skúšky a úspešné zvládnutie prijímacích skúšok na vysoké školy.
          • Aktívne  sa podieľať na tvorbe Školského vzdelávacieho programu Gymnázia Andreja Kmeťa. Požadovať, aby v ňom mali trvalé zastúpenie predmety matematika, seminár z matematiky, cvičenia z matematiky, informatika, programovanie. Dbať na prepojenosť  predmetov našej PK s predmetmi vyučovanými na škole, hlavne prírodovednými.
          • V súlade s finančnými možnosťami zabezpečovať moderné pomôcky a didaktickú techniku, výučbové softvéry.
          • Inovovať počítačovú techniku v odborných učebniach INF a multimediálnych učebniach.
          • V čoraz väčšej miere využívať vo vyučovacom procese hodín matematiky IKT, inovatívne metódy vyučovania, výučbové materiály v hodinách matematiky, interaktívne cvičenia, interaktívne testy.
          • Zintenzívniť aktivity podporujúce finančné vzdelávanie, zapojiť žiakov do súťaží a projektov v oblasti finančného vzdelávania,  podporovať finančnú gramotnosť začleňovaním workshopov s danou problematikou od rôznych poskytovateľov. (FinQ, Viac ako peniaze, Vzdelávajme sa finančne).
          • Aktívne pracovať v projektoch, ktoré ponúkajú rôzne finančné inštitúcie v záujme  zvyšovania schopnosti žiakov myslieť a správne sa rozhodovať v kontexte financií.
          • Sledovať a monitorovať úroveň finančnej gramotnosti u žiakov všetkých ročníkov.
          • Podporovať rozvoj čitateľskej gramotnosti,  posilňovať schopnosť čítania s porozumením v úlohách vyžadujúcich matematizáciu reálnej situácie. Zdokonaľovať schopnosť čítania, spracovania, interpretovania  a porozumenia tabuliek, grafov, diagramov.
          • Realizovať aktivity zamerané na popularizáciu prírodovedných predmetov napr. matematiky, fyziky, informatiky orientované na žiakov základných škôl v regióne a blízkom okolí.
          • Monitorovať  priebeh vyučovania a dosahované výsledky vo všetkých predmetoch najmä v    predmete Seminár z matematiky v II. A, III. B, C, D  a III. A, IV. B, C, D   formou riaditeľského testovania.
          • Podporovať  a prehlbovať  záujem o predmety PK Matematika a práca s informáciami.

PRÍPRAVA NA MATURITNÚ SKÚŠKU V PREDMETOCH  MATEMATIKA  A INFORMATIKA SA  REALIZUJE V PREDMETOCH:

Matematika pre

maturantov

4 hod/týždeň

Informatika pre maturantov

Cvičenia z matematiky

Programovanie

2 hod/týždeň

Príprava na Maturitnú skúšku 2024  sa realizuje v súlade s Cieľovými požiadavkami  na vedomosti a zručnosti maturantov z matematiky a Cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov z informatiky  platnými od 1. septembra 2019.

Úlohy a ciele vo výchovno-vzdelávacom procese pre členov PK Matematika a práca s informáciami sú v súlade s Organizačnými pokynmi MŠVVaŠ SR a Sprievodcom školským rokom 2023/24.